EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 1,07 arttı

REIDIN Emlak Endeksi verilerine göre, Mayıs ayında konut fiyatları ülke genelinde yüzde 1,07 seviyesinde yükseldi.

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Bu sonuçlara göre, Mayıs ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.11, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.64 oranında gerçekleşti. Satışlarda banka kredisi kullanım oranının yüzde 30, senet kullanım oranının yüzde 56 olduğu Mayıs ayında, stok erime hızı yüzde 4.9 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde 68 ili kapsayan verilere göre ise konut fiyatlarında yüzde 1.07 oranında artış yaşandı. Mayıs ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir yüzde 2.40 ile Bursa, en çok azaldığı şehir ise yüzde 0.32 oranı ile Kars oldu.

Mayıs ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, “Banka kredisi kullanım oranının, Nisan ayına göre 5 puan, peşinat kullanım oranının ise 3 puan gerilediği Mayıs ayında, senet kullanım oranının 9 puan artarak yüzde 56’ya ulaşması, üzerinde durulması gereken bir gelişmedir. Markalı konut projelerinde senet kullanımının yükselmesi, proje geliştiricilerin yürüttüğü kampanyaların ve çeşitlendirdiği ödeme modellerinin etkisini göstermektedir. Ayrıca markalı konut projelerinde, Nisan’da olduğu gibi Mayıs ayında da satışların yüzde 6’lık oranı, yabancı yatırımcılara yapıldı. Son 6 aylık ortalamada gerçekleşen bu oran sonrası, önümüzdeki dönemde sektörümüzün cari açığına pozitif yöndeki katkısının artarak devam etmesini beklemekteyiz”dedi.

Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0.11 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.64 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 74.70 oranında artış yaşandı. Mayıs ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.06 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.16 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 10.6 puan fazla artış gösterdi.