EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Türk şirketlerinin yeni hedefi Afrika

Türk şirketleri hedefini Afrika’ya yöneltti. Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Arıoğlu, Türk şirketlerinin Afrika’ya akım başlattığını ifade etti.

Türk şirketleri rotasını Afrika’ya çevirdi. Bununla ilgili açıklamalarda bulunan Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Arıoğlu, Afrika’ya yönelik bir akımın başladığını ifade etti.

“KITAYA YÖNELİK BİR AKIM BAŞLADI”

Arıoğlu, Afrika’nın Türk şirketleri içim yeni hedef pazarı haline geldiğini ifade etti. Bununla ilgili bir akım başladığını belirten Arıoğlu, “Cumhurbaşkanımızın son dönemde yaptığı ziyaretlerin çoğu Afrika’ya oluyor. Müteahhitlerimiz de çok sık gidip geliyor. Türkiye, Afrika’nın potansiyelinin farkında” diye konuştu.

“TÜRKİYE KENDİ MODELİNİ GELİŞTİRECEK”

Arıoğlu, Türkiye’nin Afrika’ya yönelik bir strateji geliştirdiğini ifade etti. “Yakın gelecekte ülke olarak Afrika’yla olan ticaret hacmimiz artacak” diye konuşan Arıoğlu, Türkiye’nin de Çin gibi kıtaya yönelik kendi modelini geliştireceğini belirtti.

2017’de Yapı Merkezi’nin dünya müteahhitleri sıralamasında 78’inci, demir yolu ve toplu taşımacılık listesinde ise 9’uncu sırada yer aldığını söyleyen Arıoğlu, Etiyopya’daki projelerinde 2 bin 300’ü Türk toplam 7 bin kişinin çalıştığını, Tanzanya’daki projede ise çalışanların sayısının toplam 5 bini geçeceğini aktardı.

“AFRİKA’YLA ORTAKLIK AŞAMASINA GELDİK”

Afrika ile ilgili ilişkileri değerlendiren Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Ali Davutoğlu, “Afrika'ya açılım politikamız vardı. Biz artık açılımı geride bıraktık. Artık Afrika'yla ortaklık aşamasına geldik. Ortaklık aşamasının en büyük göstergesi ise büyük şirketlerimizin artık orada yer alması” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, Türkiye’nin bilgi ve teknolojisini Afrikalılar ile paylaştığını söyledi. Bununla Afrika’nın kalkınmasında yer edindiğini belirten Davutoğlu, “Bununla amacımız ortak menfaatleri gözetmek” dedi.

BİRÇOK ALANDA YATIRIM İMKANI

Davutoğlu, Afrika gibi az gelişmiş ülkelerin her alanda yatırıma açık olduğunu belirtti. Enerji üretiminin söz konusu ülkelerde az olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Mesela burada enerji santralleri kurulabilir. Enerji için doğalgaz, kömür ve hidroelektrik gibi kaynaklar var” dedi. Davutoğlu, tekstil ve ilaç sektöründe de yatırım yapılabileceğini sözlerine ekledi.