EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Türk şirketlere Afrika’ya giriş için Malta önerisi

Afrika’ya açılmak isteyen Türk şirketlere “Malta’dan girin” çağrısı geldi. AB üyesi olduğu için gümrük avantajı bulunan Malta’da her sokakta inşaat görmek mümkün.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Malta İş Konseyi Başkanı Halis Ali Çakmak’tan Afrika pazarından daha fazla pay almayı amaçlayan, hatta buna dönük girişimleri hükümetin 100 günlük eylem planına da koyan Türkiye’ye yeni bir öneri geldi. Ali Çakmak; Malta’da kurulacak bir serbest bölgeden Türk ürünlerinin Afrika’ya girişinin çok daha kolay ve çok daha az maliyetli olacağını ifade etti.

Milliyet Gazetesi'nden Ebru Sungur’un haberine göre; Ali Çakmak, Malta’nın AB üyesi olduğunu ve AB’nin de Afrika ülkeleriyle gümrüksüz ticaret başta olmak üzere pek çok anlaşmasının olduğunu dile getirdi. Türk ürünlerinin kısmi işlem yapılarak ‘Made in Malta’ menşeiyle Afrika’ya ihracatının gerçekleştirilebileceğini ifade eden Ali Çakmak; “Böylece Afrika’daki yüzde 40-60 arasındaki gümrük duvarları Türk firmaları için yüzde 20-30 seviyelerine çekilmiş olur” ifadelerini kullandı.

NEREDEYSE HER SOKAKTA BİR İNŞAAT VAR

Avrupa Birliği (AB) fonlarıyla gerek altyapı yatırımlarının gerekse de kentsel dönüşümün hız kazandığı Malta’da neredeyse her sokakta bir inşaat bulunuyor. Bu durum Türk müteahhitler için bir fırsat olarak görülüyor.

Ayhanlar Holding, adada bir yol projesini yürütüyor. Global Holding’in kruvaziyer limanına ortak olduğu, Yıldırım Holding’in ise ticari limanı işlettiği Malta’da gündemdeki büyük projeler arasında yat limanı, bilişim merkezi, yeni bir havalimanı ve Malta ile Gozo adaları arasına tünel inşa etmek yer alıyor.

ADAYA ÖZEL İZİNLER VERİLİYOR

Malta’nın Avrupa Birliği’nin (AB) gözünde ayrıcalıklı bir yer olduğunu dile getiren Halis Ali Çakmak; “Adaya özel izinler veriliyor” şeklinde konuştu.

650 bin euroluk fon yatırımı ve 350 bin euroluk gayrimenkul alımıyla Malta vatandaşı olunabiliyor. 700 civarında Türk de böyle yapmış. 600’e yakın şirketin de Türk ortağı var. Türkiye’den Malta’ya bu yılın ilk 8 ayında 213 milyon dolarlık ihracat yapıldı. 21 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildi.