EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Türk müteahhitler Senegal’i yeniden inşa ediyor

Türk firmalar yaptığı projeler ile Senegal’i yeniden inşa ediyor. Havalimanı, kongre merkezi, spor kompleksi, otel ve fuar merkezleri gibi projelere Türk imzası atılıyor.

İnşaat alanında yaptıkları yatırımlarla adından söz ettirmeye devam eden Türk iş adamları, Senagal’i yeniden inşa ediyor. Türk şirketler, Senegal'de bugüne kadar bir kısmı tamamlanan bir kısmı ise halen devam eden toplam 775 milyon dolar değerinde 29 projeyi hayata geçirdi.

Türk firmalarının Senegal’de ilk olarak tamamladığı büyük yatırım Dakar'ın Diamniadio bölgesindeki Uluslararası Abdou Diouf Kongre Merkezi oldu. 2013 yılında inşaatına başlanan proje, 80 milyon euroya mâl oldu ve toplam 11 ayda tamamlandı. Projede yapı malzemelerinin yüzde 70’i Türkiye’den götürüldü.

TÜRK FİRMALARA TEKLİF GELDİ

Dakar’daki ilk büyük Türk yatırımı olan Uluslararası Abdou Diouf Kongre Merkezi birçok ülke liderleri tarafından beğenildi. Uluslararası Abdou Diouf Kongre Merkezi’nde düzenlenen Frankofon 2014 Zirvesi’ne katılan bazı liderler üstlenici firmaya kendi ülkelerinde benzer yapılar inşa etmesini teklif etti.

KONGRE MERKEZİ, OTEL VE FUAR MERKEZİ KOMPLEKSİ

Türk müteahhitler, 2016 yılında Diamniadio’daki Kongre Merkezi'nin yanında lüks bir otelin yapımını üstlendi. Beş yıldızlı ve 152 odalı otel, bir yılda tamamlandı ve hizmete açıldı. Otel, kent merkezinden havaalanına giden yol üzerinde, Kongre Merkezi'nin yanında yer alıyor. Yine aynı yıl üstlenilen projelerden 15 bin kişilik Dakar Arena Kapalı Spor Salonu'nun inşaatı da 10 ayda tamamlandı ve ağustos ayında hizmete açıldı. Kongre Merkezi'nin yanında inşa edilen Türk yatırımı 20 bin metrekarelik Fuar Merkezi ise kasım ayında hizmete girdi. Toplam 110 milyon dolara inşa edilen Uluslararası Hal Merkezi ve tır parkının açılışı ise gelecek ay yapılacak.

İNŞA ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Türk inşaat şirketleri, 2022 yılında düzenlenecek 4. Yaz Gençlik Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak Dakar’a olimpik yüzme havuzu, 50 bin seyirci kapasiteli olimpik stadyum ve uluslararası standartlara uygun otel inşa edecek. Söz konusu projelerin inşaatının kısa sürede başlaması planlanıyor.