EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Türk müteahhitler 2030’a kadar 350 milyar dolarlık proje hedefliyor

TMB Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlerin 2030 yılına kadarki süreçte 350 milyar dolarlık proje hedeflediğini açıkladı.

Hem Türkiye hem de dünyada geçen zor bir yılın ardından 2019 yılının umutların yeşereceği bir sene olacağını düşündüğünü ifade eden Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, sektörün yakın geleceğine dair hedeflerini paylaştı. Uluslararası müteahhitlik pazarının 500 milyar dolar seviyesinden, 2030’larda 750 milyar dolara çıkmasının öngörüldüğünü söyleyen Mithat Yenigün “Bu noktadan hareketle son 10 yılda 250 milyar dolarlık iş yapan müteahhitlerimiz için, önümüzdeki 10 senenin hedefi 350 milyar dolarlık yeni projedir. Müteahhitlerimiz, 1972'den bu yana 123 ülkede 380 milyar doları aşan 9 bin 600 proje üstlenmiştir. ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi' listesinde 46 Türk firması yer almıştır. Türkiye, listede on yıldır ikinci sırada bulunmaktadır. Sadece 2018'de, 19,4 milyar dolarlık iş tutarına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

ALTERNATİF AÇILIMLAR

Libya'da tahsilat problemlerinin devam ettiğini ifade eden Mithat Yenigün, zararın 1.3 milyar doları bulduğunu söyledi. Çözüm amacıyla ortak bir komite oluşturduklarını ifade eden Yenigün; “Lider pazarımız Rusya ve yeni imkânlarla Irak, önümüzdeki dönemde de hayati önemini koruyacaktır. Suriye'de barış ortamının yeniden sağlanması, bizler için son derece mühimdir. Öte yandan yeni açılımlar için bir süredir Sahra Altı Afrika, Hindistan ve Latin Amerika gibi pazarları takip etmekteyiz. Birçok Avrupa ülkesi, müteahhitlerimizin başarısından pay alabilmek için iş birliği teklifleriyle de karşımıza çıkıyor” şeklinde konuştu.

FİNANSMANI UCUZLATIP STOKLARI AZALTMALIYIZ

Konut sektöründe son dönemde yaşanan ekonomik zorluklar sebebiyle talepte ciddi daralma yaşandığını ve beklenmedik bir arz fazlasının oluştuğunu hatırlatan TMB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Arslan, mevcut konut stokunun yönetilebilmesi için hem yatırımcı hem de son tüketiciye yönelik kredi imkânlarının geliştirilmesinin hayati önemine dikkat çekti. Alternatif gayrimenkul finansman modellerinin geliştirilmesi ve arz talep dengesi uzun vadeli bir planlama ile yönetilebilir hâle getirilmesi gerektiğini belirten TMB Yönetim Kurulu Üyesi Deha Demral ise, fiyat farkı düzenlemesi konusunda beklentilerinin devam ettiğini belirtti ve ekledi: “Hem idareleri hem firmaları mağdur etmeyecek, piyasadaki fiyat dalgalanmalarını adil biçimde yansıtacak yeni bir fiyat farkı hesap yöntemi geliştirilmelidir.”