Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Tüm illere riski binaların 3 ay içinde bildirilmesi için genelge gönderildi

Tüm illere en riskli alanların 3 ay içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirilmesi için genelge gönderildi. Genelge ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

Tüm illere en riskli alanların 3 ay içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirilmesi için genelge gönderildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla 81 ile gönderilen genelge ile en riskli alanların 3 ay içerisinde bildirilmesini istendi. Bakanlık, dönüşlere göre tüm il ve ilçelerde riskli binaları ortaya çıkaracak ve buna göre Kentsel Dönüşüm planlamasını yapacak.

İstanbul Kartal’da çöken Yeşilyurt apartmanında 21 kişi hayatını kaybederken 14 kişi de yaralandı. Yaşanan facianın ardından gözler riskli binalara çevrildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak, riskli binaları öncelikli olarak dönüştürecek yeni bir adım attı ve tüm illere genelge gönderdi.

Genelgede, kentsel dönüşüm uygulamalarında karşılaşılan sorunların çözümü, dönüşüm sürecinin iyileştirilmesi ile yerleşim ölçeğindeki kentsel dönüşümün bütüncül bir şekilde yönetilmesini sağlamak amacıyla yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Bu ihtiyaca binaen kentsel dönüşüme yeni bir çerçeve çizilerek dönüşüm hedeflerinin belirlendiğinin vurgulandığı genelgede; “Bu hedeflerin hayata geçirilmesi amacıyla dönüşüm uygulamalarını yönlendirecek 'Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'nin il ve ilçe bazında hazırlanması gerekmektedir. Bu kapsamda 'Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesinin Hazırlanmasına Yönelik İlke ve Esaslar' çerçevesinde iliniz sınırları içerisinde bulunan büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlıklarınca kentsel dönüşüm strateji belgesinin hazırlanması ve yetki sınırları dahilinde bulunan en riskli alanların 3 ay içerisinde Bakanlığımıza bildirilmesi gerektiğinin ilgili belediyelere iletilmesi hususunda gereğini rica ederim” ifadeleri kullanıldı.