EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün: Emekliler kira ve yakıt desteği istiyor

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin kira ve yakın desteği istediğini dile getirdi.

Kira, yakıt, aidat, elektrik, su ve benzeri kalemlerin bir ailenin harcamalarının önemli bölümünü oluşturduğunu söyleyen Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon oranları ile hane halkı tüketim harcamaları rakamlarının yaşam koşullarından uzak olduğunu belirtti.

2019’a girmemizle birlikte kira fiyatlarındaki artış ve ısınma giderlerinin yükselmesinin emeklilerin hane halkı tüketim harcamalarını artırdığını dile getiren TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün; “Bu harcamalar bin TL aylık alan bir emeklinin gelirinin yaklaşık yüzde 60’ına denk geliyor. TOKİ konutları tarzında bir evdeki yaşam koşullarında ise kira, aidat, aydınlatma ve ısınma gibi harcamalar ortalama seviyede aylık alan bir emeklinin aylığının yarısını götürüyor” şeklinde konuştu.

“TALEBİMİZ EK BİR ÖDEMENİN YAPILMASI”

Emeklilerin ya önceki yaz harcamalarından kısmak ya da bir sonraki yaz aylarına borçlanmış girmek suretiyle kışı atlatmaya çalıştığını dile getiren Kazım Ergün; “Enflasyondan kaynaklı artışlar emeklilerimizin giderlerindeki artışları karşılamakta yetersiz kalıyor. Emeklilerimizin bilhassa kış aylarında yakıt ve kira desteğine ihtiyaç duyduğu açıkça ortadadır. Hükümetten talebimiz, zorlu kış koşullarında geçimlerine katkı sağlayacak şekilde emeklilere 'kira ve yakacak yardımı' adı altında ek bir ödemenin yapılmasıdır” dedi. Ergün, ülkenin imar ve inşasında alın teri olan emeklilerin insan onuruna yakışan bir yaşamı hak ettiğini de sözlerine ekledi.