EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Topbaş’ın reddettiği imar planı onaylandı

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından imara açılması veto edilen alan üzerinde konut projesi yükselecek.

İstanbul Avrupa Yakasının Sarıyer ilçesine bağlı Zekeriyaköy mevkiinde eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından veto edilen 5 imar değişikliğinden bir tanesi İBB Meclisi’nden geçti. Sarıyer’de yer alan yaklaşık bin metrekarelik anaokulu yapılmak üzere ayrılan sit koruması altındaki parsel üzerinde konut projesi yapılmasına onay verildi.

2017 yılında İBB Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edilen 5 imar dosyası eski Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından veto edilerek tekrar görüşmeye sunulmuştu. Ancak Başkan Topbaş tarafından reddedilen 5 imar planına ilişkin dosyalar meclis oturumunda AK Parti grubu tarafından sağlanan oy çoğunluğu ile hiçbir değişiklik yapılmadan yeniden kabul edilmişti.

Eski Belediye Başkanı Topbaş tarafından yeniden görüşmeye sunulan 5 imar planından bir tanesi olan İstanbul Sarıyer Zekeriyaköy ‘deki anaokulu alanının konuta dönüştürülmesine ilişkin teklif geçtiğimiz yıl eylül ayında onaylandı.

Ardından Boğaziçi etkilenme ve 3. derece doğal sit alanında bulunması sebebiyle işlemlerin sonuçlanabilmesi adına koruma kuruluna yollanmıştı. Koruma kurulları tarafından alınan kararlar da geçtiğimiz ay İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne gönderildi.

İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarınca, 3. derece doğal sit alanına konut projesi yapılmasına onay verildi.
Bahsi geçen konuya ilişkin hazırlanan raporda imar planı değişikliğinin gerekçesine “Parselin büyüklüğünün anaokulu yapımına uygun olmaması ve arazi sahiplerinin mağduriyetinin giderilmesi” şeklinde yer aldı.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Eğitim Komisyonu da planın değiştirilmesine onay verdi. Karar mecliste AK Parti grubu tarafından sağlanan oy çokluğu ile kabul edildi. Önümüzdeki günlerde Sarıyer Zekeriyaköy’de sit alanında 15.50 metre yüksekliğinde bir konut projesi için projelendirme çalışmaları başlayacak.