EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

TOKİ’nin Ataköy Baruthane’deki arazisi Millet Parkı olacak

TOKİ’nin Ataköy Baruthane’deki arazisi Millet Parkı olacak. Alan üzerinde park, restoran, kafeterya ve sosyal tesislere yer verilecek.

Ataköy’de 564 ada 160 parselde yer alan ve mülkiyeti Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) ait Baruthane arazisinde son karar verildi. Baruthane binalarının bulunduğu 60 bin metrekarelik araziye Millet Parkı inşa edilecek. Alan üzerinde park, restoran, kafeterya ve sosyal tesislere yer verilecek.

ARAZİ HAKKINDA DAVALAR AÇILMIŞTI

Mevcut alanı 2010’da kiralayan özel sektör firması, dev kulelerden meydana gelen proje geliştirip kazı çalışmalarına başladı. Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre; vatandaşlar, TOKİ’nin 49 yıllığına kiraladığı ve üzerinde 80 metre yüksekliğinde 7 gökdelenin yapılmasının öngörüldüğü Blumar Projesi’ne ilişkin çalışmaların durdurulması için dava açtı.

TOKİ DAVALAR ÜZERİNE SÖZLEŞMEYİ FESHETTİ

TOKİ; söz konusu proje için açılan davalar üzerine tarihi alanın amacı dışında kullandığı gerekçesiyle özel sektör firması ile 2017 yılında sözleşmeyi feshetti. TOKİ, sözleşmenin feshi ile birlikte 2 milyar TL’lik kazançtan vazgeçti.

ARAZİ 25 YILLIĞINA İBB’YE KİRALANDI

Mevcut arazi, 25 yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kiralandı. Arazideki kültürel varlıklar aslına uygun olarak restore edilecek. Geri kalan kısım ise rekreasyon alanı olarak değerlendirilecek ve Millet Parkı inşa edilecek. Alan üzerinde park, restoran, kafeterya ve sosyal tesislere yer verilecek.