Altın Orman
2 Yıl Sonra Teslim
Altın Orman İzmir / Bornova Proje Detayı
Yedi Mavi
8 Ay Sonra Teslim
Yedi Mavi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detayı
Strada Bahçeşehir
6 Ay Sonra Teslim
Strada Bahçeşehir İstanbul Avrupa / Başakşehir 345.500 TL - 1.432.500 TL Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

TOKİ'den İznik'e yerel mimariye uygun 165 konut

Bursa İznik'te geleneksel şehir mimarisine uygun 165 konut üretilecek. TOKİ projesini yerel mimariye uygun biçimde hazırladı.

TOKİ Yerel Mimari Uygulama projeleri, konutlarının 'kendi yöresinden, kendi yaşantısından izler taşıması' kuralına göre hareket ediyor. TOKİ şimdi de Bursa İznik'te gelenekesel şehir mimarisine uygun 165 konutluk bir proje hazırladı.

İznik projesinde, geleneksel mahallelere yakın bir yaşama alanı oluşturulmaya çalışıldı. Topoğrafyaya uyum, mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, araç yollarının sınırlandırılması ve ulaşım ağının yaya öncelikli ele alınması, temel tasarım ilkeleri olarak belirlendi. Geleneksel şehirlerin göz seviyesinde bulunan mimari ayrıntıları, aynı prensip benimsenerek projeye yansıtıldı.

İnsanların ilişkilerini güçlü kılan ortak alan anlayışı

Güven ve bağları zayıflatan, araç yoğun yerleşim alanlarının dezavantajlarını bertaraf edecek mahalle konsepti içinde, yaya öncelikli bir planlama kurgusu yapıldı. Projede alçak duvarlar ve yürüyüş yolları ile güvenilir, insanları birbirleriyle ilişkilerini güçlü kılan ortak alan arayışı gözetildi.

Ticari alanlar zemin katlarda yer aldı

Projede, eski mahallelerde olduğu gibi ticari alanlara, konutların zemin katlarında yer verildi. 30 bin metrekare üzerine kurulan yeni yaşam alanı, 165 konut, dükkanlar, cami ve sosyal donatı alanları ile yörenin doğasıyla uyumlu şekilde az katlı olarak tasarlandı. Konutların cephelerinde yerel mimari çizgiyi taşıyan korkuluklar ile alaturka kiremit çatı kaplamalara yer verildi.

Geleneksel mahalle yerleşimlerine atıfta bulunularak cami, ticari alanlar ve diğer fonksiyonlar sosyal yaşama katkı sağlayabilir şekilde merkezde konumlandırıldı.