EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

TOKİ’den faizsiz konut kredisi müjdesi geldi

TOKİ, şehit aileleri ile gazi ve vazife malulleri için faizsiz konut kredisi verecek. Tüm detaylar haberimizde…

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) şehit aileleri ile gazi ve vazife malulleri için faizsiz konut kredisi verecek. Hükümetin ‘İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nda yer alan şehit aileleri, harp ve vazife malullerine faizsiz konut kredisi müjdesinin detayları belli oldu. Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı TOKİ tarafından Şehit Aileleri ile Gazi ve Vazife malulleri için faizsiz ve 20 yıl geri ödemeli konut kredisi verilmesi için çalışmalara başlandı.

2019 yılı içerisinde 260 milyon TL’lik konut kredisi kullandırılması hedefleniyor. TOKİ, 2018’de bin 758 aileye 194 milyon TL’lik faizsiz kredi verdi. Toplamda 23 bin 151 aileye 1 milyar 30 milyon TL faizsiz konut kredisi kullandırıldı.

YÜZDE 1 MASRAF ALINIYOR

TOKİ’nin verdiği kredinin miktarı her yıl fiyat artış oranı kadar artış kaydediyor. 2018 yılı için 194 milyon TL olan kredi miktarının sınırı 2019 yılı için 260 milyon TL olacak.

Kredinin geri ödemesi, hak sahibinin her türlü tazminat dahil almakta olduğu maaşının dörtte biri tutarındaki miktarın Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) kesilmesiyle yapılıyor. Kredinin açılışında hak sahibinden bir defa olmak üzere yüzde 1’i oranında masraf kesiliyor.

NASIL YARARLANILIR?

TOKİ’nin şehit ailelerine, harp ve vazife malullerine, dul ve de yetimlerine faizsiz olarak verilen krediden yararlanabilmek için SGK Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü biriminden hak sahibi olduğuna dair belge alınması gerekiyor. Ardından da bu hak sahipliği belgesi ile Ziraat Bankası’na başvuru yapılması gerekiyor. Şehit ailelerine verilen krediden yararlanılarak alınacak konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması faizsiz krediden yararlanabilmek için yeterli.