EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

TOKİ'den emekliye ayda 185 TL taksitle konut alma şansı

TOKİ tarafından ayda 185 TL ile 1000 TL arasında değişen taksitlerle fiyatları 55 bin TL’den başlayan daireler emekliler için satışa sunuluyor.

Türkiye’nin en büyük sosyal konut üretici TOKİ, emekli vatandaşları ev sahibi yapabilmek için gerekli olan çalışmaları hızlandırdı. TOKİ yaklaşık 3 milyon emekliyi uygun fiyatlı konutlarla ev sahibi yapmayı amaçlıyor.

TOKİ tarafından geliştirilen sosyal konutlara daha önceden eşi, kendisi ve ailesinden herhangi birisi ev sahibi olmamış emekli durumundaki vatandaşlar faydalanabilecek. Emeklinin en büyük hayali ev sahibi olabilmek emekli bu hayalini TOKİ sayesinde gerçeğe dönüştürebilecek.

Ziraat Bankası ve Halkbank’tan ödenen teminat ardından sözleşme imzalayabilecek olan emekliler, şartları karşılamaları halinde sadece yüzde 10 peşinat ödeme yaparak geri kalan konut bedelini 20 yıla bölünen taksitlerle ödeyebilecek. Ayda 185 bin TL’den başlayan taksitlerle konut sahibi yapacak olan TOKİ konutlarda aylık taksit ödemesi 1000 TL’nin üzerine çıkamayacak.

Türkiye’deki yaklaşık 3 milyon civarındaki emekliyi ilgilendiren TOKİ sosyal konutları sayesinde emekli ve dar gelir grubunda yer alan vatandaşlar ve aileler kendi yuvalarına sahip olabilecek. Bu şartlardan faydalanabilmek için hane içindeki toplam gelirin 3 bin 200 TL’yi geçmemesi gerekiyor. İstanbul için bu rakam 3 bin 700 TL şeklinde belirlendi.

Daha önceden kendisi, eşi ve çocukları ev sahibi olmayan ve yurt genelinde hane geliri 3 bin 200 TL’yi İstanbul’da 3 bin 700 TL’yi geçmeyen vatandaşlar TOKİ’nin emekli vatandaşlar için ürettiği sosyal konutlardan birine sahip olma hakkı elde edecekler.

Vatandaşlar fiyatları 55 bin TL’den başlangıç gösteren konutlara ayda 185 TL ile 1000 TL arasında değişen taksitlerle sahip olabilecek. Emeklilerin konut hayalini gerçekleştirmek isteyen sosyal konut üretici TOKİ bu alandaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Belirlenen şartları karşılayan emekliler Ziraat Bankası ya da Halkbank’a giderek alacakları konutun toplam bedelinin yüzde 10’luk kısmını peşinat olarak verdikten sonra imzalanan sözleşme ile konutlarına sahip olabiliyor. Geri kalan konut bedeli ise 240 ay yani 2 yıl içinde oluşturulan en az 185 TL en çok 1000 TL arasında belirlenen taksitlerle tahsil edilebiliyor.