Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

TOKİ’den 2018 yılında 70 bin sosyal konut üretecek

Konut sektörüne ve TOKİ’nin yıl içi hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulunan TOKİ Başkanı Ergün Turan Türkiye genelinde 60-70 bin konut üretmeyi planladıklarını söyledi.

2017 yılında hedeflerine ulaşan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Başkanı Ergün Turan konuk olarak katıldığı Anadolu Ajansı (AA) Fİnans Masası’nda konut sektörüne ve 2018 yılı içinde TOKİ’nin gerçekleştireceği planlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul genelinde TOKİ segmentinin sosyal konut talebine yetişemediklerini belirten Başkan Turan 2018 yılı içinde İstanbul’da 3 bin 500 ile 4 bin arasında; Türkiye genelinde ise 60 bin ile 70 bin arasında sosyal konut üreteceklerini söyledi.

Lüks segmentte aşırı arzdan dolayı şişkinlik olabilir

Sektörle ilgili kendisine sıkça sorulan ‘Sektörde balon var mı yok mu?’ sorusuna da TOKİ segmentinde bir balondan bahsedilemeyeceğini ancak lüks segmentte aşırı arzdan dolayı bazen bir şişkinlik oluşabildiğini ve bu sürecinde kısa sürede kendini regüle edebilecek kapasitede olduğunu söyledi.

İstanbul’da en az 3 bin 500 Türkiye’de en az 60 bin adet sosyal konut

TOKİ Başkanı Ergün Turan 2018 yılında İstanbul’da Silivri, Hoşdere ve Tuzla’da sosyal projeleri gerçekleştireceklerini, İstanbul’da 3 bin 500 ile 4 bin arasında, Türkiye’de ise 60 bin ile 70 bin arasında konut üretmeyi planladıklarını belirtti.

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altında olması gerekiyor

2018 yılı içinde dört büyük park inşaatına başlayacaklarına ve bu parklara da TOKİ Park ismini verdiklerini söyleyen TOKİ Başkanı Turan konut kredisi faiz oranları hakkında da, açıklamalarda bulundu.

TOKİ Başkanı Turan, herkesin zorlandığı noktada bankaların karlarının artmasının bir sorun olduğunu belirterek faiz oranlarının mutlaka yüzde 1’in altına düşürülmesi gerektiğini vurguladı.