EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

TOKİ 2023 hedefini 1 milyon 200 bin konut üretimine yükseltti

TOKİ Başkanı Ergün Turan 2023 yılı konut üretimi hedeflerini yukarı yönlü revize ederek 1 milyon 200 bine çıkardıklarını söyledi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan hem sektör hakkında değerlendirmelerde bulundu hem de yeni yılda ve 2023 yılındaki TOKİ’nin üretim hedeflerinden bahsetti. 2023 yılı için 1 milyon konut üretmeyi hedeflediklerini açıklayan Turan daha önceden duyurduğu bu rakamda revize yaptıklarını ve hedeflerinin 1 milyon 200 bine çıkarıldığını söyledi. Turan bu minvalde üretimlerinin de yılda 60-70 bin arasında konut olduğunu söyledi.

2015 yılından bu yana hükümet tarafından alınan kararla emekli vatandaşları ev sahibi yapmak için çabalayan TOKİ bu yılda daha önceden hiç ev sahibi olmamış toplam 15 bin emekli vatandaşı konut hayallerine kavuşturmayı amaçlıyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 2018 yılı içinde daha önceden hiç konut sahibi olmamış ve dar gelirli 15 bin emekli vatandaşı düşük taksitlerle konut sahibi yapmayı amaçlıyor.

Yaklaşık 3 yıl önce hükümet tarafından başlatılan seferberlik ve teşvikle birlikte TOKİ ürettiği her projesinin yüzde 25’i kadarının daha önceden ev sahibi olmamış emekli vatandaşlara ayırıyor. 2017 yılında 5 bin emekli vatandaşı dairelerine kavuşturan TOKİ 2018 yılı içinde de 15 bin emekli vatandaşın konut hayalini gerçeğe dönüştürecek.

Konuta ihtiyaç duyulan her alanda sürekli üretim halinde olmaya devam edeceklerini ve bir yerde talep varsa o talebi karşılayabilecek motivasyonları olduğunu ifade eden Turan TOKİ’nin ürettiği her konutu sattığını ifade etti.

Emekli vatandaşların ev sahibi olabilmesi için tüm çabayı gösterdiklerini ifade eden Başkan Turan, konuta ihtiyaç duyulan ve konut talep edilen her yerde sürekli üretim halinde olmaya motivasyonlarının bulunduğunu söyledi.

Bursa’da TOKİ tarafından 100 adet sosyal konut yapılacağını ifade eden Turan, sadece bir projeden emekli vatandaşlara bin 100 adet konut verildiğini ve Karabükte’de sadece emekli vatandaşlara özel binin üzerinde konut verdiklerini de söyledi.

Arazi bulabildikleri sürece emekli vatandaşlar için konut üretmeye devam edeceklerini ifade eden Başkan Turan, talebin olduğun her yerde bu talebe erişecek motivasyonlarının olduğunu söyledi.

Anadolu’da isteyen hiç ev sahibi olmamış emekli vatandaşların aylık 300-400 liralık taksitle konut sahibi olabileceğini ve vatandaşların TOKİ’nin internet sitesinden kendilerine uygun evleri görüntüleyebileceklerini söyledi.
Turan sektörde söz edilen konut şişkinliği hakkında da, TOKİ’de satılamaz diye bir kavram olmadığını, TOKİ segmentinde hedefin küçülmek değil büyümek olduğunu da vurguladı. Üst segmentlerde oluşabilecek arz fazlalığından dolayı sıkıntı yaşanabileceğini ancak TOKİ segmentin de böyle bir durumun söz konusu olmadığını, TOKİ’nin ürettiği tüm konutları sattığını söyledi.