EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Ticari gayrimenkule olan ilgi arttı

Son zamanlarda yatırımcılar arasında trend haline gelen 'ticari gayrimenkul' her geçen gün popülerliğini arttırıyor.

Son zamanlarda gayrimenkul yatırımcıları arasında yükselen trend olarak görülen ‘ticari gayrimenkul’ döviz bazlı getiri sağladığı ve risk-getiri dengesi açısında verimlilik sağlaması nedeniyle yıldızını parlatmaya devam ediyor.

Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Gönden, ticari gayrimenkule yatırım yapmanın son dönemde yükselen trend haline geldiğini bildirerek, "Nitelikli ticari gayrimenkulün döviz bazlı getirisi olması ve risk-getiri dengesi açısından verimli olması yükselen trendde etkili oluyor" dedi.

Ticari gayrimenkul yatırımındaki hareketlenmeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, nitelikli ticari gayrimenkulün döviz bazlı getirisi ve risk-getiri dengesi açısından verimli olmasının bu yükselen trendde etkili olduğunu kaydetti.

Nitelikli ticari gayrimenkulün menkul değerler ile karşılaştırıldığında aynı volatiliteyi göstermediğini, getirinin nispeten daha dengeli olduğunu vurgulayan Gönden, "Ticari gayrimenkulün tabiri caizse 'arkasında tapusu' olması da yatırımın yükselişinin en büyük nedenleri arasında. Ofis binaları, AVM'ler, lojistik merkezleri gibi ticari gayrimenkullerle tek bir mülk ile birkaç 100 milyon dolarlık yatırımlar mümkün. Dolayısıyla büyük kurumsal yatırımcılar için yatırım anlamlı hale geliyor ve yatırım portföyünde yoğun menkul değerler bulunduran, yatırım çeşitlendirme niyetinde olan yatırımcılar için cazip bulunuyor." diye konuştu.

Gönden, gayrimenkul yatırım fonları gibi nitelikli ve kurumsal yatırımcıların artması ile birlikte daha analitik yatırım süreçlerinin hakim olacağını aktararak, "Bununla birlikte daha nitelikli ve mevzuat açısından sorunsuz gayrimenkullere talep artacak. Diğer taraftan gayrimenkul pazarı çok daha şeffaf olmaya başlayacak, mal sahibinin kimliği, profesyonel ve kurumsal yatırımcı olması açısından kiracılara da önemli avantajlar sağlayacak. Bununla birlikte iletişimler de daha profesyonel olacak." bilgisini verdi.

"Yatırım çeşitlendirme ile rekabetçi getiri şansı var"

Tuğra Gönden, gayrimenkul yatırım fonları üzerinden nitelikli ticari gayrimenkullere yatırımların, döviz bazında yıllık yüzde 6-7 civarında getiri sağladığını belirterek, "Bireysel yatırımlar ile bundan daha fazlası da mümkün fakat genelde daha riskli. Diğer taraftan ölçekli ticari gayrimenkullerde, ilk veya tek yatırım açısından bireysel yatırımlar mümkün olmayabiliyor. Fakat yatırım çeşitlendirme veya güven açısından bakıldığında oldukça rekabetçi getirileri var." şeklinde konuştu.

Ticari gayrimenkul yatırımının püf noktalarına da değinen Gönden, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yurt dışındaki başarılı örneklere baktığımızda 'kurumsal yatırım niteliği' tanımı ortaya çıkıyor. Yani gayrimenkul yatırım fonu gibi bir kurumsal yatırımcının analitik yatırım sürecinden geçen gayrimenkulün niteliği belli. Bu niteliğe sahip olması için yatırım öncesi kapsamlı hukuki, teknik, ticari, vergi gibi incelemeler (due diligence) yaparak birçok süzgeçten geçiriliyor. Burada ilk süzgeçlerden birinin kolay tespit edilebilen mülkiyet yapısı olması gerektiğini düşünüyorum. Ticari gayrimenkullerin yap-sat modeli ile geliştirilip ardından çoklu mülkiyetli olması, kurumsal yatırımcı açısından sakıncalıdır. Gayrimenkulün hukuki ve mevzuat açısından uygun olup tüm ilgili dokümantasyonun hazır bulunması da önemli bir konu. Mülkün gayrimenkul pazarı bazında detaylı ticari incelemelerinin olması, performansını ve pazar içindeki eğilimleri ortaya çıkaracak."