EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Thyssenkrupp, sektörünün lideri olmaya hazırlanıyor

Türkiye'de Avrupa'nın birçok ülkesinden daha fazla ürün sattıklarını belirten thyssenkrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, yeni ürünleri hakkında bilgi verdi.

Dünya genelinde 150 ülkede faaliyet gösteren Thyssenkrupp, gelecek yıl hızlı bir yükselme hedefliyor. Türkiye pazarına 1999 yılında giren şirketin Thyssenkrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, "2015 yılının ikinci yarısından itibaren merkez ülke olarak konumlandırılan Türkiye’de, inşaat sektörünün gelişimi ile birlikte büyümemizi sürdürüyoruz. Bu ivmemizi korumayı ve pazar lideri olmayı hedefliyoruz" dedi.

Türkiye'deki büyümelerinde ulaşım projelerinin sayısındaki artışın da etkili olduğunu söyleyen Şarlı, "Thyssenkrupp Asansör’ün bu alandaki global deneyim ve uzmanlığını Türkiye’ye taşıyoruz. Şirketimizin son olarak Barselona metrosunun yeni istasyonlarında kullanıma sunduğu 128 yürüyen merdiven ve 52 asansör, her yıl 30 milyon kişiyi taşıyacak. Benzer projeleri Türkiye’de de gerçekleştirebilecek güçteyiz. Aynı şekilde, AVM’ler, oteller, hastaneler ve ofisler için hayata geçireceğimiz projeler de büyümemizi destekleyecek" diye konuştu.

Türkiye'de yılda 25 bin asansör satılıyor

Türkiye'de İspanya ve Almanya gibi birçok Avrupa ülkesinden fazla sayıda asansör ve yürüyen merdivenin satıldığını dile getiren Turgay Şarlı, “Türkiye’de her yıl 25 bin asansör ve yürüyen merdiven satılıyor. Beş yıl içinde bunun 35 bin adede çıkacağını öngörüyoruz. Kullanım alanlarında ilk sırayı yüzde 50 ile konutlar alırken, sırasıyla ofisler, AVM’ler ve ulaşım alanları, konutları takip ediyor. Yıllık bazda toplam satış rakamlarının Almanya’da 15 binden, İspanya’da ise 10 binden az olduğu göz önünde bulundurulursa, Türkiye’nin ne denli önemli bir pazar olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Şu an yaklaşık 500 yerel şirket, Türkiye’de pazarın yüzde 60’ını elinde bulunduruyor. Yabancı markaların payı yüzde 40 seviyesinde. Ancak yeşil bina standartlarının oturması, ekonomiklik ve konfor beklentilerinin artması, yabancı markaların pazar payını yükseltecektir” dedi.

MULTİ'nin satışlarına gelecek yıl başlanacak

Mekanların gerektirdiği şekilde asansör ürettiklerini söyleyen Şarlı, “Örneğin hastanelerde güvenlik ve çalışabilme oranının yüzde 99,9’un altına inmemesi gerekiyor. 5 yıldızlı bir otelde görünüm önemliyken, ofislerde bekleme süresini azaltmak ve hız önem kazanıyor. Gerek yeni projelerle gerekse modernizasyon projeleri ile tüm segmentlerin isteklerine uygun çözümler sunuyoruz” dedi.

Şirketin geliştirdiği yeni nesil asansörler hakkında da bilgi veren Turgay Şarlı, “Bu sayede bina içinde asansör kuyusu açmaya da gerek kalmıyor ve her metrekarenin çok önemli olduğu binalarda dikkate değer oranda alan kazanımı oluyor. Halen 246 metre yüksekliğinde bir kulede son testleri gerçekleştirilmekte olan MULTI’nin satışlarına 2017 yılında başlanacak. Ürünün kısa süre içinde Türkiye’deki büyümemizin önemli yapıtaşlarından biri olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.