EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Teslim edilmeyen konutlarla ilgili mahkemeden karar çıktı

Parası ödenen ancak teslimi yapılmayan konutlarla ilgili mahkemeden karar çıktı. Hem müteahhide hem de bankaya ödenen paranın faizi ile iadesine karar verildi.

Satın alınan ancak teslim edilmeyen konutlarla ilgili Tüketici Mahkemesi’nden çok sayıda kişiyi ilgilendiren önemli bir karar çıktı. Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre; bir tüketicinin, Dumankaya İnşaat’tan üç yıl önce konut alması ancak teslimi yapılmaması üzerine açtığı davada mahkeme, konutun alınması için kredi veren bankayı da sorumlu tuttu. Tüketicinin hem müteahhide hem de bankaya ödediği paranın faizi ile birlikte iadesine karar verildi.

SOLUĞU TÜKETİCİ MAHKEMESİNDE ALDI

Uluslararası bir şirketin CEO’su olan Özge Göktekin, Dumankaya İnşaat’ın Esenyurt’taki bir projesinden konut satın almak istedi. 29 Mart 2015’te taraflar arasında sözleşme imzaladı ve konutun bedeli 114 bin TL olarak belirlendi. Bunun üzerine Özge Göktekin, konut projesi finansmanı anlaşması yapan bankadan 105 bin 750 TL kredi çekti.

Çekilen kredi ile Dumankaya’nın ödemesini tamamlayan Göktekin, bankaya aylık ödemelerini yapmaya başladı. Noter huzurunda imzalanan sözleşme ile söz konusu evin 31 Ağustos 2017’de Özge Göktekin’e teslim edileceği belirtildi.

İNŞAATINA BAŞLANAN PROJE YARIM KALDI

İki blok üzerinde yükselen projenin temeli atıldı ve inşaat süreci başladı. Fakat darbe girişiminin ardından Dumankaya İnşaat’a kayyum atandı. Geçen zaman içinde inşaatta hiçbir ilerlemenin olmadığı anlaşıldı. Krediyi sağlayan banka, geçen Eylül ayında yapılan ödemeler için 6 aylık ‘dondurma’ kararı aldı. Banka ve Göktekin, bu durumu imza altına aldı.

Bunun üzerine harekete geçen Göktekin, satın aldığı konutun teslim edilmeyeceğini düşünerek dava açtı. Geçen Aralık’ta İstanbul Anadolu 2. Tüketici Mahkemesi’nde açılan davada Göktekin, inşaat şirketi ile yapılan konut satış sözleşmesi ve banka ile yapılan kredi sözleşmesinin iptalini istedi.

BANKA DA SORUMLU TUTULDU

Mahkeme dosyayı bilirkişi heyetine gönderdi. Heyet, Göktekin’e toplamda, faizi ile birlikte 91 bin 527 TL ödenmesi gerektiğini belirtti. Rapor üzerine 27 Eylül’de karar alan mahkeme, 81 bin 214 TL’nin Göktekin’e yasal faizi ile ödenmesine hükmetti ve yargılama masrafları da davalıların üzerine bırakıldı.

Mahkeme tarafından açıklanan gerekçeli kararda, Göktekin’in zamanında teslim edilmeyen konut için sözleşmeden dönmekten haklı olduğu vurgulandı.

KARAR BİNLERCE KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Mahkemenin tüketici tarafından ödenen bedelin iade edilmek zorunda olduğuna karar verdiğini hatırlatan Avukat Şenol Saltık, kararın aynı durumda olan binlerce kişiyi ilgilendirdiğini vurguladı. Kredi veren bankanın da iade yükümlüğü konusunda karar çıktığını söyleyen Saltık; “Böylece bankanın, kredi tutarı kadar sorumluluğu olduğu hüküm altına alındı” diye konuştu.