EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

TESK’ten ‘iş yeri kiralarında stopaj vergisi kaldırılsın’ önerisi geldi

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, iş yeri kiralarında stopaj vergisinin esnaf için haksız bir düzen oluşturduğunu ifade etti. “Kaldırılmalı ya da oran düşürülmeli” dedi.

İş yeri kiralarında stopaj vergisinin esnaf yönünden haksız bir düzen oluşturduğunu savunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu uygulama tamamen kaldırılmalı ya da oran yüzde 20’den yüzde 5’e çekilmeli” ifadelerini kullandı.

İş yeri kiralarında kira gelirinden doğan vergiyi, kira gelirini elde eden mükellefin değil, kiracı konumundaki esnafın ödediğini hatırlatan Bendevi Palandöken, iş yerinde kiracı olan esnafın ticari faaliyetlerinden dolayı zarar da etse bu vergiyi ödemek zorunda kaldığını ifade etti.

Yüksek kira, vergi, sigorta primi, verginin vergisi ile birlikte esnafın kazancının buhar olduğunu söyleyen Palandöken; “Stopaj uygulaması esnafı daha da zorluyor. İş yeri kiralarında stopaj uygulaması tamamen kaldırılmalı. Ya da bu oran yüzde 20’den yüzde 5’e çekilmeli. Çünkü bu durum haksız bir düzen olarak esnafın kazancını önemli bir oranda düşürüyor” şeklinde konuştu.