EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

TESK’ten İmar Barışı’nda ‘süre uzatılsın’ talebi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, İmar Barışı’nda süre uzatılsın dedi. Palandöken, sürenin uzatılması halinde hem vatandaşın hem de devletin kazanacağını belirtti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den İmar Barışı’ndan herkesin yararlanabilmesi için sürenin uzatılması çağrısı geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imara aykırı, ruhsatsız ya da ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması için hayata geçirilen İmar Barışı uygulamasına başvuru ve ödemelerin ay sonunda biteceğini hatırlatan Bendevi Palandöken; “8 Haziran’da başvuruların başladığı bu düzenlemeye 9 milyon vatandaşımız başvurdu. Söz konusu bu başvurularla birlikte devletimiz yaklaşık 7 milyar 511 milyon TL gelir elde etti. Bakanlık, ülke genelinde 12 ile 14 milyon arasında kaçak yapı olduğu tespit etmişti. Bu yapıların tamamının imar ve iskân sorununun çözülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

SÜRE UZATILSIN, ÖDEMELER DEĞİŞSİN

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; İmar Barışı’ndan yararlanmak için e-devlet üzerinden başvuru yapanların Yapı Kayıt Belgesi ücretini 31 Aralık 2018’e kadar ödemesi gerektiğini hatırlatan Palandöken; “Halen İmar Barışı’ndan yararlanacak 3 ile 5 milyon arasında vatandaşımız var. Hedeflenen 13 milyon başvuru amacına ulaşabilmek ve devletin daha çok gelir elde etmesi, ekonominin daha çok kazanması ve tüm kaçak yapıların kayıt altına alınabilmesi için son fırsat 31 Aralık’ta bitiyor. Bununla birlikte başvuru yapıp Yapı Kayıt Belgesi ücretini yıl sonuna kadar ödeyemeyenlerin başvurusu iptal edilecek” dedi.

Sürenin uzatılmaması durumunda hem vatandaşın hem de devletin kaybetmiş olacağını söyleyen, bu düzenlemeden en çok dar gelirli vatandaşların yararlandığını belirtti. Dar gelirliler için gayrimenkul değerinin yüzde 3’ü ve yüzde 5’i kadar yapılması gereken ödeme tutarının oldukça yüksek bir rakam olabildiğini ifade eden Palandöken; “Bu nedenle imar barışına başvuru süresi 31 Aralık 2018’den itibaren 3 ay daha uzatılmalı. Yapı Kayıt Belgesi ücretleri ise 3 taksitte tahsil edilebilmeli” şeklinde konuştu.