Altın Orman
2 Yıl Sonra Teslim
Altın Orman İzmir / Bornova Proje Detayı
Yedi Mavi
8 Ay Sonra Teslim
Yedi Mavi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detayı
Strada Bahçeşehir
6 Ay Sonra Teslim
Strada Bahçeşehir İstanbul Avrupa / Başakşehir 345.500 TL - 1.432.500 TL Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

“Teminat modeli” ile kentsel dönüşüm mağduriyetinin önüne geçilecek

Üstlenici firmaların sorumluluklarını yerine getirmemesinden kaynaklı kentsel dönüşüm mağduriyetlerinin önüne geçilmesi için ‘teminat modeli’ geliştiriliyor.

İnşaat sektöründe yaşanan mali sıkıntılar başta olmak üzere birçok farklı nedenden kaynaklı konutlarını kentsel dönüşüme veren vatandaşların yaşadığı mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanarak ‘teminat modeli’ geliştirildi.

Konuyla ilgili detaylı bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, “Teminatlı veya sigortası yapılmış projelerde insanlar güvenerek paralarını yatırabilirler” şeklinde konuştu. Projelere bankalar ya da yüklenici firma tarafından teminat ödenecek. Böylece vatandaşlar artık mağdur edilme endişe duymadan konutlarını güvenle üstlenici firmalara verebilecekler.

Tüfenkci, konut projeleri, ikinci el emlak piyasası ve günübirlik kiralamalar hususunda alıcıyı koruyan düzenlemelerle ilgili çalışmalarının sürdüğünü ve üstlenici firmalar tarafından dolandırılan vatandaşların mağduriyetlerinin giderileceğini söyledi.
Bakan Tüfenkçi “Sadece tamamlama sigortası değil, inşaat firmalarının teminat veya buna benzer güvence vermesinin de önünü açacağız” dedi.

Teminat ve sigorta sisteminin Torba Yasa Tasarısı ile getirileceğini ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi, konut alıcılarını korumak için banka teminat mektupları veya başka güvenceler oluşturma çalışmalarının sona erdiğini, düzenlemeyi torba yasanın içerisine koymayı planladıklarını da belirtti.

Tüketicinin en büyük endişesinin üstlenici firmanın konut projesini vaat ettiği süre içinde tamamlayıp tamamlayamayacağı olduğunu ifade eden Tüfenkci, şunları kaydetti: “Ya banka kredisi kullanıyorlar, banka onu kat irtifakı üzerinden, daha proje üzerinden ipotek alıyor. Bitmeyince bu sefer banka dönüyor sana. Şimdi bunu önleyeceğiz. Banka bu teminatlarla kendini garantiye almış olacak, krediyi daha kolay alma imkânı olacak veya sen nakit paranı verince böyle teminatlar olunca, mağdur olduğunda en azından belli bir kısmını alma imkanın olacak. Teminat oranı da projelere göre değişecek” Şeklinde konuştu.