EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Tatilcilere 'günlük daire' uyarısı!

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği İkinci Başkanı Aytaç Feda, kıyı kesimlerinde kol gezen ‘çantacı’ şeklinde tabir edilen emlakçılara karşı vatandaşı uyardı.

Tatilde ev kiralamayı düşünen vatandaşlar özellikle kıyı kesimlerinde çok sık bulunan ‘çantacı’ diye tabir edilen emlakçılara karşı uyarıldı. Yaz aylarında tatilini günlük haftalık daire kiralayarak geçirmek isteyen vatandaşların bazı konularda çok dikkatli olması gerekiyor.

Tatilciler günlük daire kiralarken, kiralama işlemini gerçekleştirdikleri kişilerin yerleşik bir yeri olup olmadığını sormalı ve evin jandarmaya bildirildiğinden emin olmalı! Aksi halde evi kiraladıktan sonra bu ‘çantacı’ diye tabir edilen emlak danışmanlarını bulmak mümkün değil! Ev kiralandıktan sonra olabilecek sorunlarda bu emlakçıları bulmak mümkün olmuyor. Oluşan hiçbir sorun da sorumluluk almıyor ve tatilcileri mağdur ediyorlar.

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği İkinci Başkanı Aytaç Feda, yurdun özellikle kıyı kesimlerinde tatil yapmak için ev kiralamak isteyen vatandaşların ofisi bulunmayan ‘çantacı’ şeklinde isimlendirilen seyyar emlakçılara dikkat etmesi gerekiyor.
Feda, “Sahil kısımlarında emlakçılık yapanların yüzde 70’i kaçak. Bunlar mantar gibi yazın çıkarlar. Çantacıdır, bunlar. Kışın kaybolurlar. Yazın sülük gibi yapışırlar. Orada insanların kanını emerler” dedi.

Günlük olarak kiralanan evlerin Jandarma’ya bildirilme zorunluluğu olduğunu açıklayan Feda, “Sahil kısımlarında kiraya verdiğiniz evleri, günlük, haftalık, jandarmaya bildirme zorunluluğu var. Bildirmeyenler suç işler. Bunların jandarma tarafından takibi yapılmalı. Çünkü kiraya verilen konutlarda hırsızda kalabilir, kaçakta. Bizim ailelerimizde kalıyor. Yerleşmiş halkta kalıyor. Bunlarla ilgili önlem alınmasında fayda var. Bu önlemi alacak kişiler maliye, bölgenin güvenlik amiri, valilik ve kaymakamlık” şeklinde konuştu.

Bu konuda tatilcileri uyaran Feda, vatandaşların öncelikli olarak günlük daire kiraladıkları emlakçıya yerleşik yerlerinin olup olmadığını evlerinin jandarmaya bildirilip bildirilmediğini sorması gerektiğini ved ofisi olmayan emlakçılardan ev kiralanmaması gerektiğini söylüyor. Evi kiralayan kişiler sonraki süreçte oluşabilecek hiçbir sorunda misafir müşterinin yanında olmuyor. Sorumluluk almıyor. Vatandaşlar da daha sonraki süreçte karşılaşabilecekleri herhangi bir sorunda muhatap bulamıyorlar.

Bayram ve diğer özel günlerde kiraların artış gösterdiğini de ifade eden Feda, “Bayram ve özel günlerde kiralar fırlıyor. Bu yanlış bir olgu. Bir gecelik 300 ila 500 lira arasında değişiyor ev kiraları. Kiracı, tuttuğu evin kirası yüksek olduğu için bu sefer eve zarar veriyor. Çeşmesini kırıyor, dolabını kırıyor. Etrafına zarar veriyor. Gerçekten tatil yapacak kişilere makul fiyattan evler kiraya verilmeli. Ev sahipleri de hem evlerine verilen zarardan kurtulacak hem de rahat edecek” diye konuştu.