EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Taşınma derdi E-Devlet üzerinden tek tıkla son bulacak

E-Devlet sistemi üzerinde yapılacak eklenti ile vatandaşların taşınma sonrası kurum kurum dolaşma zahmeti ortadan kalkacak. Her şey artık bir tıkla halledilebilecek.

E-Devlet sistemine yeni bir uygulamanın eklenmesi için çalışmalar başladı. Düşünülen eklenti ile birlikte artık vatandaşlar taşınma sonrası kurumdan kuruma dolaşma zahmetinden kurtulacak. Sistem ile birlikte taşınan vatandaşların adres kayıtlarını, elektrik ve su gibi abonelik işlemlerini ve çocuklarının okul değişikliklerini tek bir ekran üzerinde E-Devlet’ten kolayca yapabilmesinin önü açılacak.

ENTEGRASYON SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Akşam Gazetesi’nde yer alan habere göre; E-Devlet’te temel amaçlarının vatandaş, kamu ya da özel sektörden kimsenin birbirinden belge talep etmeyeceği bir sistemin inşa edilmesi olduğunu belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç, bunun için çalıştıklarını ifade etti.

Bakanlıklar arası entegrasyonun sağlanmasının bu çalışma için öncelik olduğunu belirten Kılıç, “Bir kurumun bir kişi ile ilgili veriyi doğrulayabilmesi için sistemlerin konuşması gerekiyor” diye konuştu.

Tüm hizmetlerin analizlerinin yapılarak takvime bağlandığını söyleyen Kılıç, “Çalışmaların entegrasyon süreçleri devam ediyor” dedi.

TAŞINMA SÜRECİNDE HER ŞEY TEK EKRANDA OLACAK

Bir yerden taşınma sürecini bütünleşik hizmet olarak ele alacaklarını belirten Kılıç, “E-Devlet’te tek bir ekran yapacağız. Bazı bilgiler otomatik olarak önünüze gelecek” dedi.

Kılıç, sisteme giriş yapıldığında eski adresin vatandaşın önüne çıkacağını ifade etti. Bunun ardından vatandaşın hangi adrese gitmek istiyorsa onu girebileceğini ve çocuğunun okulunu da aynı anda tek ekran üzerinden değiştirebileceğini belirtti.

SİSTEMLER BİRBİRİYLE VERİ DOĞRULAMASI YAPACAK

Adres kaydının yanı sıra elektrik, su gibi tüm abonelik işlemlerinin de aynı ekran üzerinde yapılabileceğini vurgulayan Kılıç, “Arka planda sistemler birbiriyle verinin doğruluğunu kontrol ederek bunu yapacak” diye konuştu.

Abonelik gerektiren firmaların Bilgi İşlem ve Strateji Daire Başkanlıkları ve Milli Eğitim Bakanlığı ile bir araya geleceklerini söyleyen Kılıç, “Ardından sistemi kısa süre içerisinde entegre edeceğiz. 2016 yılında E-Devlet’te tasarruf miktarı 1 ile 1.9 milyar dolar arasında gerçekleşti. Yeni sistemle tasarruf daha da artacak” dedi.