Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Tarihi Yarımada’daki otelciler barışı bekliyor

İmar Barışı uygulamasında Tarihi Yarımada’daki bazı alanlar kapsam dışı bırakıldı. İmar Barışı’ndan yararlanamayan otelciler destek beklediklerini ifade etti.

İskansız ve ruhsatsız yapılara yasallık kazandırmak için başlatılan İmar Barışı’nda süre 31 Aralık 2018’e kadar uzatıldı. Başvuruların devam ettiği uygulamada Tarihi Yarımada'da bazı alanlar kapsam dışı bırakıldı.

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre; Sirkeci’nin bu kapsamda en az tarihi esere sahip bölge olduğunu ifade eden Sirkeci Otelciler Birliği Başkanı Ahmet Yaşar; “Çizilen sınırların dışında birçok tarihi eser, arkeolojik alan, binlerce tescilli yapı var. Çizginin içinde kalan tüm oteller ise tescilli olsun veya olmasın İmar Barışı'ndan faydalanamıyor. Bundan dolayı oteller, kapatılma ve mühürlenme sorunlarıyla baş başa kaldı. Bu konuda destek bekliyoruz” diye konuştu.

TARİHİ YAPILAR TAHRİP TEHLİKESİ ALTINDA

Ahmet Yaşar, İmar Barışı’ndan yararlanamayan onlarca tarihi yapının tahrip edilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığının altını çizdi. Çizginin dışında kalanların İmar Barışı'ndan yararlanırken yeni yapılmış binaların yararlanmadığını ifade eden Yaşar; “Tescilli binalar dışında kalanlar bu yasadan faydalansın, her yerde tescilli bina var. Fatih'te, Taksim'de, Galata'da, Pera'da, Balat'ta İstanbul'un her yerinde var. Fatih'in de bir kısmı girmedi. Böyle bir haksızlık çıktı” dedi.

400'E YAKIN OTEL KAPATILABİLİR

Sirkeci’nin özellikle turistlerin konaklaması açısından yılın her ayında yoğun olduğunu ifade eden Sirkeci Otelciler Birliği Başkanı Ahmet Yaşar; bazı otellerin kapsam dahiline girememesinin sonucu olarak belediyeden yaptırım gördüğünü ve ruhsatları olmadığı için bu tip otellerin mühürlendiğini söyledi.

400’e yakın otel kapatılma sorunu ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Ahmet Yaşar; “Bu da yaklaşık 20 bin yatak demek. Ayrıca bu binaların olduğu yerde arsaların maliyeti oldukça yüksek. Barıştan yararlanılsaydı her bir otel hazineye 300 bin ila 1.5 milyon TL katkı sağlayacaktı. Sirkeci'de tarihi eser bulunmamasına rağmen otellere bir kolaylık sağlanmıyor, mağduriyetler oluşuyor” şeklinde konuştu.