EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Tapular 3 boyut teknolojisiyle buluşuyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışma sonucunda satın alınan konutlar tapuda her detayıyla 3 boyutlu olarak görülebilecek.

Tapuda iki boyutlu grafik çizimli haritalar geride kalıyor. Sektörde vatandaşların yaşadığı mağduriyetleri ortadan kaldırmayı ve yeni teknolojilere uyum sağlayarak daha etkin bir hizmet vermeyi amaçlayan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yepyeni bir proje üzerinde çalışıyor.

Tapuda satın alınan evlerin 3 boyutlu olarak görülmesini sağlayacak uygulama sayesinde vatandaş satın aldığı konutu her detayına kadar inceleyebilecek. Üzerinde çalışılan yeni proje ile ilgili önemli bilgiler veren Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, yeni bir uygulama üzerinde büyük bir hassasiyetle çalıştıklarını ve bu uygulama sayesinde konutların tapuda 3 boyutlu olarak görülebileceğini söyledi.
Vatandaşlar bir konut satın aldıktan sonra yeni yaşam alanlarını tapu üzerinde 3 boyutlu olarak görebilecekler. Tapu işlemlerinde bir devrim niteliği taşıyacak özellik ile birlikte bir devir kapanacak ve yepyeni bir devir açılacak.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı tapuda üzerinde çalışılan yeni uygulamaya ilişkin yaptığı açıklamada 3 boyutlu tapu sayesinde vatandaşların yeni satın aldığı konutların içine kadar tüm detaylarını görüp inceleme fırsatı yakalayacaklarını açıkladı.

Gayrimenkul alımlarına yepyeni bir boyut kazandıracak 3 boyutlu tapu uygulaması sayesinde vatandaşların satın aldıkları dairelerin her detayını 3 boyutlu bir şekilde inceleyebilme fırsatları olacağını belirten Adlı, grafik haritalara bakıldığında 2 boyutlu görüntüler olduğunu ve günümüz teknolojilerinde bunun yetersiz kaldığını, üzerinde çalıştıkları proje sayesinde vatandaşın konutunun içini dahi görebileceğini söyledi.

Detaylı ve güvenilir bir uygulama geliştirmek için çabaladıklarını anlatan Adlı, uygulama sayesinde bazı mağduriyetlerin de ortadan kaldırılabileceğini ifade etti. Konu hakkında önemli açıklamalar yapan Adlı, emlakçı tarafından ya da herhangi bir şahıs tarafından satılan konutun vatandaşa yeri gösterildiğinde alınan tapudaki bilgiler ile konut zemini arasında bağlantı kurulmasının güç olduğunu bu şekilde vatandaşın tapudaki bilgiler ile bina zemini arasında eşleştirme şansı yakalayacağını ifade etti.

Adlı, görüntülerin Google üzerinden çok daha net ve detaylı bir biçimde vatandaşın hizmetine de sunulacağına da açıklamalarında yer verdi.