EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Tapuda e-arşiv dönemi başlıyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan yeni uygulamayla tapularda e-arşiv dönemine geçiliyor.

Bundan böyle tüm arşivin taranarak depolanmasıyla gereksiz arşiv yığınlarının olmayacağına dikkat çeken TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun; digital ortamda taranan tüm bilgi ve belgelerin e-arşiv yöntemiyle depolanarak bütün bilgiye her an en sağlıklı şekilde ulaşılacağını belirtiyor.

Hakan Erilkun bu uygulamanın tapu dairelerinde adeta devrim niteliği taşıdığını söyleyerek şöyle devam etti: “Tapu dairelerinde özellikle geçmiş kayıtlara ulaşmak uzun zaman alıyor. Bu da işlemlerin onay prosedürüyle beraber uzamasına, bazen günler almasına neden oluyor. E-arşivleme yoluyla tüm belgelerin depolanması hem belgelerin sağlıklı tutulması hem de bilgilerin korunması ve bilgiye ulaşım anlamında büyük rahatlık sağlayacak. Ayrıca çok daha pratik hem de çağdaş bir yol izlenecektir.”

Konya pilot bölge seçildi

Tapu ve belediyelerdeki bir diğer önemli gelişmenin ise mimari projelerin elektronik ortamda gönderileceğini vurgulayan TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun şunları söyledi: “E-Proje Uygulamasıyla hayata geçirilecek mimari projelerin hem tapu dairesine hem de belediyeye elden, sayfalar dolusu çizim halinde ulaştırılmasının yarattığı yük ortadan kalkacak. Bundan böyle projeler belediyede tapu dairesine elektronik ortamda ulaştırılacak. Konya Karatay ve Tuzla bölgeleri bu uygulama için pilot bölge olarak seçilmişti. Uygulamada büyük başarı elde edildi, şimdi Türkiye geneline hızla yayılacak. Çizimlerin e-proje şeklinde ulaştırılması hem incelemede sağlıklılığı hem de gereksiz evrak yığınından kurtulmayı sağlayacak.”

Kaynak: Hürriyet