EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Tapuda dijitalleşme dönemi başlıyor

Tapuda dijitalleşme dönemi başlıyor. Yeni tapuların üzerindeki QR kod ile birlikte, alım ve satımlarda dolandırıcılığa kadar uzanan karışıklığın son bulması bekleniyor.

Yeni tapularda QR kod ile dijitalleşme dönemi başlıyor. Posta Gazetesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre; değişikliğe gidilen yeni tapularla, konut alım ve satımında dolandırıcılığa kadar uzanan önemli bir karışıklığın son bulması bekleniyor. Yeni tapularda, eski tapularda belirtilmeyen “proje metrekaresi” bilgisine de yer veriliyor. Böylece dairenin, apartmanın yer aldığı arsada ne kadar paya sahip olduğuna ilişkin kafa karışıklıkları son bulacak. Ayrıca dairenin net ve brüt metrekaresi de yeni tapularda belli olacak.

ARSA PAYI DA VAR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından kasım ayında düzenlenen Tapu Senetlerinin Yenilenmesi ve e-Devlet Uygulamaları Tanıtım Programı’nda açıklamalarda bulundu ve QR kodlu yeni tapu senetlerine geçileceğini açıkladı. Eski tapuların üzerinde taşınmazın ada pafta bilgileri, yüzölçümü, vasfı, malik bölümü, pay durumu, tapunun niteliği (mülkiyet, irtifak, devremülk gibi), arsa payı, kat, daire, blok gibi bilgiler bulunuyordu.