EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Tapu harçları düştü, konut satışları arttı!

30 Eylül tarihine kadar tapu harçlarına indirim uygulanırken, damga vergisi oranı da sıfırlandı. Bu düzenleme sonrasında konut satışları önemli oranda arttı.

Hem dünya hem de Türkiye’de yaşanan bazı olumsuz gelişmeler konut sektörünü ciddi anlamda etkilemeye devam ediyor. Bunun üzerine ülkemizin en önemli sektörlerinin başında yer alan inşaata devlet müdahalesi başladı. 30 Eylül’e kadar tapu harcının azalması ve damga vergisi oranının sıfırlanması sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü. Yeni alınan kararlar sonrasında konut satışlarının yüzde 10 artması bekleniyor.

Konut satışlarında artış bekleniyor

Sektör temsilcilerinin uzun zamandır beklediği bu karar 15 Mart tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Daha önce yapılan KDV düzenlemesiyle birlikte konut fiyatlarında ciddi bir avantaj yaratacağı ifade ediliyor. KDV, damga vergisi ve tapu harçlarından yapılan düzenlemelerin gayrimenkul alımı yapmak isteyenler için bir fırsat olduğu dile getiriliyor.

Türkiye’den ev alan yabancıya vatandaşlık verilecek

Yerli alıcı için yüzde 10'u bulan KDV indirimi yapıldı ve yaklaşık yüzde 1 olan damga vergisi sıfırlandı. Bunun yanı sıra inşaat sektörü için birtakım düzenlemeler yapıldı. Örneğin Türkiye’den ev alan yabancıya vatandaşlık hakkı tanınacak ve bu kişiler KDV ödemekten muaf tutulacak.

Emlak Konut GYO önderliğinde başlatılan konut kampanyalarının beklenenden daha çok ilgi görmesi sektöre canlılık getirdi. Tüm bu uygulamaların etkisi ile gayrimenkul sektörünün 2017 yılı içinde rekor satış seviyesine ulaşması bekleniyor.