EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Tapu harcı ve KDV indirimine devam kararı sevinçle karşılandı

Tapu harcı ve KDV indiriminde süre 31 Aralık’a kadar uzatıldı. Kararı sevinçle karşılayan sektör, satışların artmasını bekliyor.

Bakanlar Kurulu kararıyla birlikte hayata geçirilen tapu harcı ve KDV indiriminin yıl sonuna kadar devam etmesi kararı alındı. Gayrimenkul sektörü kararı memnuniyetle karşılandı.

SEKTÖR İÇİN ADETA BİR NEFES NİTELİĞİNDE

Gayrimenkulde KDV oranının yüzde 8, tapu harçlarının da yüzde 3 olarak devam etmesinin hem sektördeki satışların hızlanması hem de iç piyasaya hareket getirmesi adına adeta bir nefes niteliğinde olduğunu ifade eden Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkan İnanç Kabadayı, sektörün bu kampanyaların yanı sıra söz konusu uygulamalar sayesinde 2018 sonunda geçen yıl yakalanan satış rakamına ulaşabileceğini belirtti.

EKONOMİYE SAĞLAYACAĞI KATMA DEĞER ÖNEMLİ

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkan İnanç Kabadayı, satış hareketlerine bakıldığında talepte sıkıntı olmadığının görüldüğünü ifade etti. Kabadayı, uygulanan teşviklerin dönemsel olmasından ziyade kalıcı olmasının, hedeflenen sürdürülebilir büyümeye ciddi katkı sağlayacağını belirtti.

TEŞVİKLERLE GEÇEN YILKİ SATIŞ RAKAMLARINI YAKALAYABİLİRİZ

Konutta güven endeksinde bir süre sonra iyileşmenin görüldüğünü ifade eden Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal, bu gelişmenin üzerine İmar Barışı’na başvurular, konutta KDV ve tapu harcındaki indirim süresinin uzatılmasının çok sevindirici olduğunu söyledi.

Konut gibi yüksek ödeme yapılan bir alışveriş için yüzde 10'luk KDV indiriminin çok önemli olduğunu vurgulayan Mahmut Akbal, bu durumun alım için bekleyen talebi harekete geçireceğini belirtti. Mahmut Akbal, yabancıya konut satışında yakaladıkları hikayeyi döviz kurunda başlayan sakinleme ve süresi uzatılan teşviklerle beraber iç pazarda da görmeye devam edeceklerini söyledi.

OFİS STOKUNUN ERİMESİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Tüm iş yerleri ve net alanı 150 metrekareden büyük tüm konutlar için yüzde 18 oranında olan KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesinin yıl sonuna kadar süreceğini hatırlatan Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV'sinin 40 bin TL'ye düşmüş olacağını belirtti. Melih Tavukçuoğlu, satışlardaki durgunluğun giderilmesi ve ofis stokunun eritilmesi için KDV'nin yıl sonuna kadar yüzde 8’e düşürülmesi önemli bir adım olduğunu ifade etti. Tapu harçlarının yüzde 4'ten yüzde 3'e düşürülmesinin de yıl sonuna kadar uzatılmasının sektöre hareket kazandıracağını da sözlerine ekledi.