EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Tapu harcı ve KDV indirimi büyük avantaj sağlıyor

Konutta tapu harcı ve KDV indirimi yıl sonuna kadar uzatıldı. Uygulama vatandaş için büyük avantaj sağlıyor. İşte tüm detaylar…

Konutta KDV ve tapu harcı indiriminin süresi yıl sonuna kadar uzatıldı. İndirim uygulaması ile birlikte konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV yüzde 8’e, tapu harcı oranı da yüzde 4’ten 3’e düşürüldü.

VATANDAŞIN KAZANCI NE KADAR?

Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; tapu harcı ve KDV indirimi vatandaşın cebine büyük katkı sağlıyor. Mesela 500 bin TL’lik bir evin yüzde 18 KDV ile satılması durumunda vatandaşın indirim öncesi bu eve ödeyeceği KDV 90 bin TL’yken, indirimle 40 bin TL’ye düşüyor. Yani sadece KDV’den 50 bin TL kâr elde ediliyor.

Söz konusu ev için indirimsiz tapu harcı 20 bin TL’yken, indirimle birlikte bu rakam 15 bin TL’ye iniyor. Tapu harçlarını yarı yarıya alıcı ve satıcı tarafından ödeniyor. Bu durumda alıcı 500 bin TL’lik bir evde toplam 52 bin 500 TL avantaj sağlıyor.

KDV indirimi hem konut hem de ofis ve dükkan gibi ticari üniteler için de uygulamaya başlandı. Uygulamanın 31 Aralık’a kadar uzatılması ile birlikte ticari ünite satın alanlar da önemli avantaj sağlamış olacak.

KALICI ÇÖZÜM BEKLENİYOR

Gayrimenkul sektöründeki firmalar ve dernekler KDV ve tapu harcı indirimlerinde sürenin uzatılması konusunda ısrar ediyordu. Sektör temsilcileri, indirimin 31 Aralık’a kadar uzatılmasıyla birlikte konutta hareketlenme olmasını bekliyor. İlk 9 ayında 1 milyon konut satışının aşıldığı 2018’de de 2017’de olduğu gibi 1.4 milyon rakamına ulaşılması hedefleniyor.