EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Süleymaniye'de kentsel dönüşüm 2018'de başlıyor

İstanbul Fatih’in tarihi semtlerinden Süleymaniye’de KİPTAŞ ve Fatih Belediyesi ortaklığında kentsel dönüşüm 2018’de başlayacak.

KİPTAŞ tarafından Fatih Belediyesi ortaklığında yenilenecek olan tarihi semt Süleymaniye’deki çalışmaların 2018 yılında start vermesi bekleniyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olan olan İstanbul’un en merkezi ilçelerinden Fatih’te yer alan Süleymaniye'de dönüşüm bu yıl başlayacak.

2006’da kentsel dönüşüm alanı ilan edilen ve 2010’dan bu yana yıkımların sürdüğü bölgede yıkılan konutların yerine depreme dayanaklı bin 528 adet konut yapılacak.

Tarihi dokuya uygun olarak inşa edilecek bölgede Koruma Kurulu tarafından en fazla 3 kat için izin verildi.

200 iş hanı ve yaklaşık 100 kadar konutun yıkıldığı Süleymaniye’de inşaatların 3 yıla kadar tamamlanması hedefleniyor.

KİPTAŞ Süleymaniye projesinin yüzde 90’ını konut, yüzde 10’unu ise işyeri oluşturacak. KİPTAŞ Süleymaniye kentsel dönüşüm projesi kapsamında Haliç kıyısındaki Ragıp Gümüşpala Caddesi'nin bir bölümü yer altına alınacak ve üzeri yeşil alan yapılacak. Deniz kenarındaki yeşil alanın altı ise otopark olarak inşa edilecek.

100 dönüm alan üzerinde yükselecek olan projede hak sahiplerinin yüzde 70’i mülklerini KİPTAŞ’a sattığı, yüzde 15'inin ise kendilerinin yapacağı öğrenildi. Geriye kalan yüzde 15'inin ise bazısına istimlak kararı alınırken, bazı konutlarla ilgili davaların ise sürdüğü bilgisi edinildi.

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, sürecin bu kadar uzamasının nedeninin mülkiyet problemleri olduğunu söyledi.

Maliyet hesabı yapmadıklarını ama pahalı bir proje olacağına dikkat çeken Yıldırım, arazi fiyatlarının pahalı olduğunu ve Koruma Kurulu tarafından getirilen 3 kat sınırının ister istemez projeyi pahalı hale getirdiğini ifade etti.

Proje hakkında da bilgi veren İsmet Yıldırım, ada bazında iç bahçeli bir sistemde yapılacak konutların arasında mahalle kültüründe dükkanlar olacağını belirtti. Yıldırım, 1+1'den 5+1'e kadar çeşitli büyüklükte konutlar yapılacağını, plan dahilinde olmadığını ancak hak sahipleri birleşirse denize yakın yerlerde 10-15 odalı butik oteller olabileceğini de ifade etti. (HT Emlak)