EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Süleyman Ekşi: “2017 yılında hükümetin desteği sayesinde sektör canlılığını sürdürdü”

2017 yılına ilişkin konut satış istatistikleri açıklandı. Satışlar bir önceki yıla göre yüzde 5,1 arttı. Süleyman Ekşi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ekşi değerlendirdi.

Türkiye'de 2017'de satılan konut sayısı 2016'ya göre yüzde 5,1 artarak 1 milyon 409 bin 314 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 Aralık ayına ilişkin konut satış rakamlarını açıkladı. Aralıkta 132 bin 972 konut satışı gerçekleşti. 2017 yılı toplamında ise 1 milyon 409 bin 314 konut satıldı. Konu ile ilgili Süleyman Ekşi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ekşi’nin görüşü aşağıdaki gibidir;

2016’da yaşadığımız olumsuzlukların üstüne, ülkemizin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörü 2017 yılında hükümetimizin desteği sayesinde faiz indirimi, tapu harcı ve damga vergisi düzenlemeleri, yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı verilmesi, kentsel dönüşümü destekleyen düzenlemeler gibi kolaylıklarla canlılığını sürdürdü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteğiyle kentsel dönüşümü hızlandırıcı yeni düzenlemeler ile belediyelere faizsiz kredi verilmesi, kurumsal kredilerde İller Bankası’ndan alınan kredi faizlerinin yaklaşık yüzde 8-9’larda olması gibi düzenlemeler sektöre ivme kazandırıcı gelişmelerdendi.

Sektörün önde gelen firmaların düzenlediği konut alımını kolaylaştırıcı kampanyalarla özellikle 2017’nin son çeyreğinde hareketli anlar yaşandı. 2017 yılında toplamında ise 1 milyon 409 bin 314 konut satılması olması bizim için şaşırtıcı bir gelişme olmadı. Ülkemizin geleceğine güveniyor ve bu rakamı bekliyorduk. 2018’de vatandaşlarımız siyasi istikrarımıza güvenerek yatırım yapmaya devam edecektir. Biz de Süleyman Ekşi İnşaat olarak projelerimizi hız kesmeden sürdüreceğiz.