EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Sözleşmelerde TL’ye geçişle ilgili karara düzenleme geldi

Sözleşmelerde TL’ye geçişle ilgili düzenlemeye gidildi. Yalnızca Türkiye’deki yerleşik kişiler arasında yapılan sözleşmeler TL’ye dönüş kararına dahil edilecek.

Sözleşmelerde TL’ye geçişle ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni açıklama geldi. Döviz üzerinden yapılan sözleşmelerin TL’ye çevrilmesine ilişkin kararname, yalnızca Türkiye’de yerleşik kişiler arasında yapılan sözleşmeleri kapsayacak.

Yapılan düzenleme hakkında açıklamada bulunan Hazine ve Maliye Bakanlığı; dövizle mal ithal edip Türkiye’de satan ya da işleyip ihraç eden şirketlerin sözleşmelerinin kapsam dışında tutulacağını, dövizle girdi maliyeti olmayanların sözleşmelerinin ise TL’ye döneceğini belirtti.

KAPSAMI EN KISA SÜREDE BELİRLENECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kararnamenin kapsamının en kısa sürede belirleneceğini belirtti. Yapılan açıklamada; Türk Parası Kıymetini Koruma ile ilgili kararnamenin kapsamının ekonomik faaliyeti sıkıntıya sokmayacak biçimde, ilgili kamu kurumlarının ve diğer paydaşların görüşleri de dikkate alınarak en kısa süre içerisinde belirleneceği ifade edildi.

BAZI SÖZLEŞMELER KAPSAM DIŞI BIRAKILACAK

Bakanlıktan yapılan açıklamada; dövizle sözleşme yasağından istisna tutulacak hallerin kapsamı belirlenirken “döviz cinsinden girdi maliyetler veya yükümlülüklerin” değerlendirmeye alınacağını belirtildi. Bir kısıtlamaya tabi tutulmadan döviz kredisi kullanabilen ve döviz cinsinden yükümlülük altına giren Türkiye’de yerleşik kişilerin yaptığı sözleşmeler ise dövizli sözleşme yasağı kapsamına girmeyebilir. Detaylar, yine bakanlık tarafından açıklanacak ve netleşecek.

KARARNAME İLE HANGİ KARARLAR ALINMIŞTI?

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde TL’ye dönüştürülmesini öngörüyor. Yeni bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, TL olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

Kararname kapsamında alınan karar; menkul ve gayrimenkul alım satımı, taşıt ve finansal kiralama olmak üzere her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde geçerli olacaktı.