EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

“Son dönemde konut sektörüne olan güven arttı”

Okkalar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, son dönemlerde konut sektörüne olan güvenin arttığını ifade etti.

TÜİK’in 2017 Nisan ayı konut satış istatistikleri verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarak 114 bin 446 oldu. 200 milyon TL’lik yatırımla 4 yeni projeyi hayata geçirmeye başlayan Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, inşaat sektörünün nabzını tutan ve her ay düzenli olarak açıklanan TÜİK’in nisan ayı konut satış istatistikleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artmasının temel belirleyicisinin siyasi ve ekonomik istikrar olduğunun altını çizen Mahmut Okka, “Sektörün bu yılı da büyüyerek kapatacağını düşünüyorum. TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre 2017 Nisan ayında gerçekleşen konut satış rakamları da sektörün büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Türkiye genelinde konut satışları 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarak 114 bin 446 olması bu öngörümüzün en önemli göstergesi. Sektör, ekonominin lokomotifi olarak kendine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratıyor. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam ettiğini görüyoruz” dedi.

Güvenilir inşaat firmalarının da artışta payı var!

Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 artmasının da yabancı yatırımcının ülkeye olan güveninin bir göstergesi olduğunu belirten Okka, “Türkiye ve ekonomimize duyulan güvenin her geçen gün arttığını görüyoruz. Hükümetimiz tarafından getirilen vatandaşlık hakkı ve KDV istisnası gibi teşviklerin de satışları desteklediği ortada. Her zaman en karlı yatırım, konuta olan yatırımdır. Özellikle son yıllarda markalı konut üreticilerinin artması da inşaat sektörüne olan güveni büyük ölçüde artırdı. Bu anlamda konut satın almak isteyen yatırımcılara çeşitli kredi olanakları sunan ve uzun yıllardır yaptığı projelerle kendini kanıtlayan inşaat firmalarının da bu artışlarda payı olduğunu söylemek doğru olur” diye konuştu.