EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Senetle konut alımlarında yüzde 50’ye varan düşüş

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,98 seviyesine çekilmesinin ardından kredili alımlara yönelenler senetli alımları yüzde 50 düşürdü.

Ziraat Bankası önderliğinde başlatılan konut kredisi faiz oranlarında indirim kampanyası kapsamında birçok özel ve devlet bankası konut kredi faizlerini yüzde 1’in altına çekti.

Genelde yüzde 0,98 faiz oranıyla kredi veren bankalar konut alımlarında çok önemli bir rol üstlendi. Uzun süredir gayrimenkul fiyatlarındaki ve konut kredisi faiz oranlarındaki artış nedeniyle konut alımlarını erteleyen vatandaşlar hem sektöre getirilen düzenlemeler hem de devlet ve özel sektör iş birliğinde hayata geçirilen kampanyalar sayesinde konut satın alma hayallerini gerçekleştirdi. Konut alımlarını gerçekleştiren vatandaşlar uzun süredir sıkıntılı günler geçiren gayrimenkul sektörünün yeniden eski canlılığına kavuşmasına da yardım etti.
Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,98 seviyesine indirilmesi de konut alım teşvikleri arasında en etkili olanlardan bir tanesi! Bu sayede vatandaşlar kısa sürede konut alımlarını gerçekleşti. Kredili alımlarda artış yaşanınca senetli satışlar neredeyse yüzde 50 düştü.

Reidin-GYODER Emlak Endeksi Mayıs 2018 sonuçları dün kamuoyu ile paylaşıldı. Rapordan elde edilen sonuçlara göre banka kredisi ile alımlar yüzde 39 oranında arttı. Son 6 ayın üzerinde bir seviye kaydedildi. Konut kredisi faiz oranları inince yüzde 0,98 seviyesine düşünce kredili ve peşin alımlar artış gösterdi. Senetli alımlar ise düştü!

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, senetli satışlarda yarı yarıya düşüş yaşandığını ifade ederek şunları kaydetti:
Yetgin, “15 Mayıs’ta başlattığımız kampanyanın etkisi görülüyor. Mart ayında yüzde 41’e ulaşan senetle konut satışı Mayıs ayında yüzde 22’ye kadar geriledi. Bu da indirim kampanyasının etkisin ortaya koyuyor."