EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Sektörün ve vatandaşın düşük faiz beklentisi devam ediyor

Yüksek faize rağmen indirimler ve kampanyalar Ekim ayında satışları artırdı. Ancak sektörün ve vatandaşın düşük faiz beklentisi devam ediyor.

Yüksek faize rağmen KDV ve tapu harcı indirimleri, konut sektöründe yüzleri güldürdü. Ekimde 146 bin 536 konut yeni sahibini buldu ve satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 15.1, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 19.2 arttı. Ancak geçen ay yüzde 50’lerden yüzde 30’lara düşen ipotekli satış oranı, Ekim ayında toplam satışlar içerisinde yüzde 5.5 seviyesine kadar geriledi. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 79.1 azalan ipotekli satışlara 8 bin 65’e kadar düştü.

Yeni Asır Gazetesi'nde yer alan habere göre; konut sektörünün temsilcileri ve vatandaşın gözü düşük faizde. Ancak yüksek faiz oranlarına rağmen konuttaki kampanyalarla KDV ve tapu harcı indirimlerinin satışları artırdığı düşünüyor.

NAZMİ DURBAKAYIM: FAİZLER İNSİN

KDV ve tapu harcı indirimi desteği ve “Türkiye İçin Kazanç Vakti” kampanyasının satışların artmasında etkili olduğunu ifade eden Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, yabancı alımların önünü açan teşvik ve ekonomik gelişmeler gibi şartların, yurtiçi satışlarda da oluşturulması durumunda iç satış rakamlarının daha da artacağını belirtti.

Yurtiçi satışların yeni bir rekor kırması için konut kredisi faizlerinin uygun seviyelere inmesi gerektiğini vurgulayan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise; “Böylece bu yılın 10 ayındaki 1 milyon 148 bin adetlik konut satışı, 2017’nin 1 milyon 409 bin adetlik rekor satışının üzerine çıkabilir” ifadelerini kullandı.