EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Sektörün liderleri satışların hız kesmeden devam edeceğini öngörüyor

TÜİK tarafından açıklanan 2016 konut satış rakamlarını değerlendiren gayrimenkul sektörü temsilcileri, bu sene yeni bir rekora imza atılacağı görüşünde birleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde konut satışları 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında arttı. 1 milyon 341 bin 453 adet konutun satıldığı Türkiye'de en çok konut satışının gerçekleştiği il ise 232 bin 428 konut satışı ile İstanbul oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 144 bin 570 konut satışı ve yüzde 10,8 pay ile Ankara, 81 bin 316 konut satışı ve yüzde 6,1 pay ile İzmir izledi. En az satış ise 130 konut ile Hakkari’de gerçekleşti. Türkiye genelinde satılan konutların 449 bin 508 tanesi ipotekli, 891 bin 945 tanesi ise diğer satış türünde gerçekleşti.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri TÜİK’in açıklamış olduğu Türkiye genelinde gerçekleşen 2016 konut satış rakamlarını değerlendirdi. Sektör temsilcilerinin ortak görüşü konut satışlarının hız kesmeden artarak devam edeceği yönünde. Sektörün önemli isimlerinin konut satış istatistikleri yorumları şöyle:

Kalkavan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Kalkavan:

"Ülkemizde ve dünyada yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen inşaat sektörünün 2016 yılını büyüyerek kapatacağını düşünüyorduk. TÜİK tarafından açıklanan son verilerde bizlere bunu gösterdi. Konut satışları 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 4 artarak 1 milyon 341 bin 453 oldu. Sektörümüz ekonominin temel taşlarından biri olma özelliği korudu. Vatandaşlarımız inşaat sektörünü en güvenilir liman olarak görüyor. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edeceğine inanıyorum."

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ:

"Sektör ekonominin lokomotifi olarak kendine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratıyor. TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2016'da bir önceki yıla göre yüzde 4 artarak 1 milyon 341 bin 453 oldu.

İnşaat sektörü, 2016 yılında ülke olarak yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen büyümesini ve gelişmesini sürdürdü. Emlak Konut GYO öncülüğünde 2016 yılının Ağustos ayında başlatılan kampanya, bankaların faiz oranlarını aşağı çekmesiyle birlikte en güvenli yatırım aracı olarak görülen konutta satışlar hız kesmeden devam etti. Vatandaşlarımızın ülkemize ve ekonomimize olan güveniyle ve hükümetimizin sağlamış olduğu istikrarla birlikte hep birlikte el ele verdik. 2017 yılında da yeni kampanyalarla birlikte sektör canlılığını koruyacaktır. Sektör desteklenmeye devam ettiği sürece hem konut satışları artacak hem de yatırımlar hız kesmeden devam edecektir."

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz:

"TÜİK verilerine baktığımızda, Türkiye genelinde konut satışlarında yüzde 4 oranda artış yaşandığını görüyoruz. 2016 yılı zor bir yıl olmasına rağmen yine rekor satış gerçekleştirildi. Bu veriler, gayrimenkul sektörünün potansiyelini net bir biçimde ortaya koyuyor. Türkiye, her anlamda gelişen ve büyüyen bir ülke. Yaşanan olumsuzluklara rağmen yatırımların durmadığını görüyoruz.

Son 20 yıla baktığınızda Türkiye’de gayrimenkulün kazandırdığını hiçbir yatırım kazandıramadı. Son 5 yılda konut yüzde 140, dolar ise yüzde 60 kazandırdı. Son 10 yılda dolar yüzde 100 arttıysa, konutta yüzde 500 artış yaşandı. 2017 yılında da son yıllarda olduğu gibi gayrimenkule olan talebin artarak devam edeceğini düşünüyorum. Bu vesileyle vatandaşlarımızın hem daha modern bir yaşam hem de akıllı yatırım için doğru projeleri tercih etmelerini öneriyoruz."

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı:

"2016 yılında konut satışlarının, 1.341.453 adetlik satışa ulaşması geçtiğimiz yılki olumsuz gelişmeleri de göz önüne aldığımızda büyük bir başarı. Bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4’lük bir büyüme sağlandı. Rakamlara baktığımızda toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 50,3 seviyelerinde gerçekleşti.

Bu başarıda Sayın Cumhurbaşkanımızın bankalara yaptığı çağrı sonrası gevşeyen konut kredisi faiz oranlarının, EGYO ve GYODER öncülüğünde gerçekleştirilen kampanyanın ve geliştiricilerin ekonomiye destek olmak için gerçekleştirdiği yoğun çalışmaların payı büyük.

Aralık verilerine baktığımızda da ipotekli satışların bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,8 oranında artış gösterdiğini görüyoruz. Bu da aslında her zaman dile getirdiğimiz; konut kredisi faiz oranları ile satış adetleri arasındaki olan doğrudan ilişkiyi bir kez daha ortaya koyuyor. Uzun vadeli ödeme planlarına bankacılık sistemi içerisinde çözümlerle ihtiyaç var.

Bankacılık sistemi bunun üzerinde çalışabilirse, talep her zaman canlı olacaktır. Talebin oluşması için sadece ihtiyaç yetmiyor. Ancak ihtiyaç ve satın alma gücü birleştiğinde talep oluşabiliyor. Bu yüzden “ulaşılabilir” ödeme planları için, banka kredisi faiz oranlarının düşük olması ve vadelerin uzatılması 2017 yılında genel strateji olarak ele alınmalı."

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu:

"Gerek ülke gerekse sektör olarak zor bir yılı geride bıraktık. Darbe girişimi başta olmak üzere birçok terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Ülkemizin birliğini hedef alan olumsuz durumlarla başa çıkmayı iyi bilen bir millet olarak, dış kaynaklı ekonomik yıpratma çabaları sonrasında ne kadar sağlam bir yapıda olduğumuzu herkese gösterdik. Bugün gelinen noktada açıklanan konut satış rakamları da gösteriyor ki Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörü kolay kolay sekteye uğramaz. Küresel ve ekonomik faktörler 2016 yılında Türkiye ekonomisini etkilese de devlet ve özel sektör olarak herkes üzerine düşeni yaptı. Bu sayede karanlık günlerin çabuk atlatılması sağlandı. Vatandaşlara sunulan güç birliği kampanyaları ve uygun ödeme koşullarıyla birlikte 2016 yılında konut satışlarında rekor kırılmış oldu. 2017, sektörümüze ivme kazandıracak güzel kararlarla başladı. Yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı, konut satışlarında düzenleme gibi önemli adımlar 2017 yılının 2016’dan daha iyi geçeceğinin bir işareti. 2017 yılında sektör olarak KDV oranlarının da bir an önce düşürülmesi, konut geliştiricileri için standartlar oluşturulması ve yabancıya konut satışının bir ihracat kalemi gibi değerlendirilmesi için de yeni kararlar bekliyoruz."

Aremas Gayrimenkul Kurucusu ve Genel Müdürü Vedat Arslan:

"Konut satışlarının 2016 yılında yükselerek rekor kırması sektörümüz için sürpriz bir gelişme olmamıştır. Geçtiğimiz yıl Türkiye pek çok badire atlatmış olsa da konut alım kampanyaları ve bankaların konut faizlerinde gerçekleştirdikleri düzenlemeler sebebiyle konut alımı devam etti ve 2015 yılına göre yüzde 4 artış gösterdi. 2017 yılına baktığımızda önümüzdeki dönemde banka kredi faiz oranlarında yapılan düzenlemelerin yanı sıra vadenin de 10 yıldan 20 yıla çıkarılması sektöre hareketlilik katmaya devam edecek. Yılın ikinci yarısı lansmanı gerçekleşecek projeler ile satışlar artacak ve 2017 yılı için beklenen konut satış rakamı 1.5 milyon seviyesini geçecektir."

Aycan Feres İş Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tüfekçibaşı:

"2016 yılı hepimiz için oldukça zor geçti. Darbe girişimi, terör saldırıları ekonomimizi alt üst etmeye çalışsa da bugün açıklanan rakamlar Türkiye’de inşaat sektörünün ve ekonomimizin ne kadar güçlü olduğunu göstermiş oldu. Bu süreçte gerek özel sektör gerek hükümetimiz üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getirdi. Biz de özveri ile çalışarak ve elimizi taşın altına koyarak vatandaşlarımızın her zamanki gibi konuta yatırım yapmasına olanak sağladık. Emlak piyasasının lider değerlendirme kuruluşlarının görüşlerine bakıldığında, alt-orta ve orta gelir gruplarını hedefleyen konut projelerine güçlü talep 2017 yılında da sürecek. İstanbul için kentsel dönüşüm projeleri de yatırımcılar için yeni fırsatlar sunmaya devam edecek. Konut kredilerinde faiz oranlarının yükselmemesi ve 150 metrekareden büyük konutlarda KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesi gibi konut alımını teşvik edici önlemler alınmaya devam edildikçe 2017’de daha yüksek satış rakamlarına ulaşılacağını düşünüyoruz."

Satya Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Aydoğan:

"Konut satışında yaşanan artışı normal karşılıyorum. Geçtiğimiz yıl olağanüstü olaylar yaşadık. Buna rağmen gayrimenkule olan ilgi artarak devam etti. Gerek kentsel dönüşüm gerekse mütekabiliyet yasası olsun son yıllarda hem vatandaşlarımız hem de yurtdışındaki yatırımcılar tarafından sektörümüze duyulan ilgi memnun edici bir seviyedir.

İnsanlarımız daha modern yapılarda yaşamak ve doğru yatırım yapmak için gayrimenkule yöneliyorlar. 2017 yılında da bu ilginin devam edeceğini ve gayrimenkul sektörü için verimli bir yıl olacağını düşünüyorum."

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur:

"2016’da 2015’e göre 52 bin konut daha fazla satıldı. Rekor dediğimiz gibi sürpriz olmadı. 2017 ise bu açıdan daha iyi olacak. Nitekim Ocak 2016’da konut kredi faiz oranları en iyi ihtimalle yüzde 1,10 idi. Ocak 2017’de bu rakamın yüzde 0.90 seviyelerinde. Bu durum ev sahibi olmak isteyenler için önemli bir fırsat. Ki markalı konut projeleri faizi 0.70’e sabitlemiş durumda.

Bir evde geçmişte 5 kişi yaşarken, bu rakam bugün 3,5 seviyelerinde. Bunun Avrupa Birliği’ndeki ortalaması ise 2,3. Türkiye’de de hane halkı ortalaması düşmeye ve nüfus artmaya devam edecek. Bu konut ihtiyacını her zaman canlı tutacak. Türkiye nüfusunun dinamik yapısı bir yana, dünyada gayrimenkul sektörü ancak Büyük Buhran gibi çok istisnai dönemlerde ancak küçülmüştür. Bu demografik sebeplerden dolayı yeni konut ihtiyacı her dönemde devam ederken, konut kredi faizlerindeki yumuşama da ihtiyacı alıma dönüştürüyor. Dolayısıyla sektördeki gidişat sürdürülebilir düzeyde."