EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Sektörün liderleri konut satışlarından memnun

TÜİK tarafından açıklanan Konut Satış İstatistikleri Temmuz 2017 raporunu değerlendiren inşaat sektörünün patronları, rakamlardan memnun olduklarını aktardılar.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konut Satış İstatistikleri'ne göre; Temmuz 2017'de Türkiye genelinde 115 bin 869 konut satıldı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 42,4 oranında artan satış rakamları sektörün patronlarını da heyecanlandırdı. İnşaat sektörünün liderleri konut satışlarını şöyle yorumladı:

Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül:

"Konut satışlarının 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,4 oranında artarak 115 bin 869’u bulduğunu görüyoruz. Yıl başından bu yana gelen satış rakamları sektörün güvenilir bir liman olduğunu bize bir kez daha gösterdi. İnşaat sektörü 2016 yılında ülke olarak yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen büyümeye ve genişlemeye devam ediyor. Dövizdeki düşüş konut satışlarının yükselmesinde etken oldu. Ev almak isteyen yatırımcı dövizdeki parasını bozdurarak konut sahibi olmayı tercih ediyor. Tüm bu gelişmeler sektörün gelecekte de ivme kazanacağını gösteriyor. Konut sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyalar ile canlanan gayrimenkul sektörü, hem yatırımcıların hem de konut alıcılarının kazançlı çıkmasını sağladı."

Güral İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Güral:

"Konut satışları temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 18.7 oranında artış gösterdi. Ancak bir önceki yılın aynı ayına göre yaşanan artış yüzde 42.4 oranında gerçekleşti. Bu rakamları sektörde hareketliliğin devam ettiği ve geleceğe dair satışların daha da artacağı anlamına geliyor. Bir bakıma, yaz aylarında yaşanan sektör durgunluğunun da aşıldığını söyleyebiliriz. Şimdi büyüme zamanı… Asıl hareketliliğin eylül-ekim aylarında başlayacağını düşünüyoruz. Konut satış rakamları çok sevindirici, yatırımların, üretimin ve istihdamın artacağına inancımız tam. Ayrıca hükümetin gayrimenkul sektörüne vermiş olduğu destek ve teşvikler gayrimenkul sektörünün bugünlere gelmesinde büyük katkısı oldu. Ülkemize ve sektörümüze olan güvenimizle yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Yılsonunda sektör ile ilgili rekor beklentimiz teyit edilmiş oldu."

Concept Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Akın:

"Konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42.4 oranında artış göstererek, tüm zamanların rekorunu kırdı. Konut satış rakamları çok sevindirici, yatırımların, üretimin ve istihdamın artacağına inancımız tam. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edeceğini öngörüyoruz. Ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörü dönemsel düşüşlere göre değerlendirilmemeli yıla bakılmalı. Sektör, 2017 yılının ilk 7 ayında büyümesini sürdürdü yılsonuna kadar da yatırımlar artarak devam edecektir. Konut sektöründe asıl hareketlenmeyi eylül-ekim aylarında görmeye başlayacağız. Satışlarda yaşanan tüm zamanların rekor rakamı, yıl sonunda da aynı tablonun karşımıza çıkmasına vesile olacak. Kısacası rekor beklentimiz sürüyor."

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:

"TÜİK’in açıklamış olduğu son verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,45 oranında artarak 115 bin 869 olması sevindirici. Böylesine yüksek bir satış oranıyla tekrar canlanma gösteren gayrimenkul sektörünü, önümüzdeki günlerde çok daha büyük satış rekorları bekliyor.

Satış rakamlarını bir önceki aya göre değerlendirdiğimizde bile konut satışlarında artış görülüyor. Bu da konutun hâlâ en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmaya devam ettiğini gösteriyor.

İnşaat sektörünün geçtiğimiz altı ayına bakacak olursak, devletin sektöre verdiği desteklerle birlikte gayrimenkulün sürekli büyüdüğünü görüyoruz. Yapılan konut kampanyaları, faiz oranlarındaki indirimler, yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkını sektördeki hareketliliğin ana sebebi olarak sıralayabiliriz.

Yabancı yatırımcıya konut satışları da giderek artıyor. Yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65,3 oranında artarak bin 726 olmuş. Yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı satışların artmasında etkili oldu."

Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala:

"Konut satışlarının 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,4 oranında artarak 115 bin 869’u bulduğunu görüyoruz. Mevcut durum bize gayrimenkul sektörünün tekrar kendini bulmaya başladığını gösteriyor. Bu tabloyu, ağırlıklı olarak ikinci el konut satışlarında görülen dönemsel ve geçici azalmaya neden olan rehavent döneminin sona ermeye başlaması olarak değerlendirebiliriz. Her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de dönemsel olarak durgunluklar yaşanması gayet normal. Ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörü dönemsel düşüşlere göre değerlendirilmemeli yıla bakılmalı. Sektör, 2017 yılının ilk 7 ayında büyümesini sürdürdü yılsonuna kadar da yatırımlar artarak devam edecektir. Konut sektöründe asıl hareketlenmeyi eylül-ekim aylarında görmeye başlayacağız. Düzenlenecek kampanya ve desteklerle taleplerin kasım-aralık-ocak döneminde çok daha yoğunluk kazanmasını bekliyoruz. Konut satış rakamları çok sevindirici, yatırımların, üretimin ve istihdamın artacağına inancımız tam. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edeceğini öngörüyoruz. Bundan sonra bizlere düşen görev ise; üretim ve istihdamı artırmak olmalı."

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar:

"TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre sektör büyük bir rekora imza atarak, hız kesmeden büyümeye devam ettiği görülüyor. 2017 yılı Temmuz ayı satış rakamlarına baktığımız zaman bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,4 oranında artış göstererek 115 bin 869 olduğunu görüyoruz. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden gayrimenkul sektörünün çoğunlukla büyüme göstermesi geleceğimize olan güvenimizi daha da artırıyor. Yüzde 42,4 gibi yüksek bir artışın yaşanması biz gayrimenkul üreticileri için büyük moral oldu.

Hükümetin gayrimenkul sektörüne vermiş olduğu destek ve teşvikler gayrimenkul sektörünün bugünlere gelmesinde büyük katkısı oldu. TÜİK tarafından açıklanan son rakamlar, gayrimenkul sektörünün güvenli bir liman olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi.

Konut sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyalar ile canlanan gayrimenkul sektörü, hem yatırımcıların hem de konut alıcılarının kazançlı çıkmasını sağladı."

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:

"TÜİK tarafından açıklanan 2017 Temmuz ayı konut satış rakamlarına baktığımız zaman sektörün büyük bir rekora imza attığını görüyoruz. Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,5 oranında artış göstermesi sevindirici. Açıklanan verilere göre temmuz ayında 115 bin 869 konut satılması aslında sektörün yıl başından bu yana sürekli olarak büyüme ivmesini koruduğunu gösteriyor. Satışların artması sektöre olan güvenimizi de artırıyor.

İnşaat sektörü 2016 yılında ülke olarak yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen büyümeye ve genişlemeye devam etti. İnşaat sektörüne ivme kazandırmak için başlatılan konut kampanyalarının ardından, bankalarında konut kredilerini aşağı çekmesiyle birlikte konut satışlarının hız kesmeden artarak devam ettiğini görüyoruz.

Ayrıca ülkemizin seçim sürecinden çıkıp siyasi istikrarı sağlamasıyla konut satışlarının da artmasına sebep olduğunu görüyoruz. Ülkemize ve sektörümüze olan güvenimizle yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz."

Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Celal Koçer:

"Türkiye genelinde konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,4 oranında artış göstererek, tüm zamanların rekorunu kırdı. Yıl başından beri süre gelen satış rakamları sektörün her zaman olduğu gibi güvenilir bir liman olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Satış rakamlarında sadece geçen ay bir miktar düşüş görüldü. O da mevsimsel yaşanan durağanlıktan kaynaklandı. Konut satışlarının özellikle eylül, ekim aylarından sonra çok daha yüksek gelmesini bekliyoruz.

Ayrıca gerek faiz indirimleri, gerekse uzun vadeli cazip taksitli kampanyalar sayesinde konuttaki fazla stoklar da erimeye başladı. Bu artışta yabancıya konut satışının da büyük rolü olduğunu söyleyebiliriz.

Yabancılara yapılan konut satışlarında da büyük bir satış rekoru kırıldığını görüyoruz. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65,3 artış gösteren yabancı satışları sektörün canlanmasında büyük rolü oldu.

Dövizdeki düşüş konut satışlarının yükselmesinde etken oldu. Ev almak isteyen yatırımcı dövizdeki parasını bozdurarak konut sahibi olmayı tercih ediyor. Tüm bu gelişmeler sektörün gelecekte de ivme kazanacağını gösteriyor."

Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Öztürk:

"Türkiye genelinde konut satışları temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42 oranında artarak 115 bin 869 oldu. Her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de zaman zaman durgunluklar yaşanıyor. Yaz aylarının etkisi bayram tatilleri ile birlikte insanlar yazlık bölgeleri tercih ediyor, Kurban Bayramı tatili sonrası ve okulların açılmasıyla birlikte eylül ayında sektör için sezon açılmış olacak böylece konut satışlarının da giderek artacağını düşünüyorum. Ülkemizde gayrimenkul en çok kazandıran yatırım araçlarından biri olmaya devam ediyor, yatırım yapmak isteyenlere bu dönemi değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. 2017 Ocak- Haziran döneminde yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 16,3 artış gösterdi, bu rakamlarda konut satışlarının aslında ülke genelinde artarak devam ettiğini gösteriyor."

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay:

"Geçtiğimiz yıl ile oldukça benzerlik gösteren konut satış rakamları 2017 Temmuz ayında bir rekor kırarak artış gösterdi. Nisan ayına kadar önceki yıl ile paralellik gösteren satış rakamları nisan ayından sonra düşme trendine girmişti. Bu trendin temmuz ayında kırıldığını görmek bizim için sevindirici.

Bununla beraber, burada dikkat edilmesi gereken nokta, artışın sadece 1. el proje satışlarından gelmediği, ikinci el konutlarda da aynı artışın görüldüğüdür. Diğer bir deyişle ilk satılan konutlarda iskan, ruhsat işlemleri gibi nedenlerle önceden satışı yapılmış olan ürünlerin kayıtları daha sonra ve topluca yapılabilmektedir, ancak ikinci el satışlarda da aynı artışın görülmesi, temmuz ayında talebin yoğun olduğunu göstermektedir.

Öte yandan, yabancılara yapılan satışlar kendi iç istikrarını koruyor. Bu da satış artışının, yabancılara yapılan satışlardan değil yerli talepten kaynaklı olduğunu gösteriyor.

Ben talep patlamasının sebebinin 2016 yılındaki konut satış adedinin çok düşük olmasından kaynaklandığı görüşündeyim. Darbenin kesintiye uğrattığı ekonomimizde geçtiğimiz temmuz ayında satışlar neredeyse durmuştu. 2017 Temmuz ayı bu nedenle çok yüksek gözükmüştür ki başı yüzde 52 artış ile İstanbul çekiyor.

Diğer dikkat edilmesi gereken nokta da güneydoğu bölgelerimizdeki konut satışlarında büyük patlama yaşanmış olduğudur. Toplamda bu patlama ülke geneline etki edecek bir sonuç üretmese bile o bölgede görülen istikrar, talebi yeniden güçlendirmeye başlamıştır. Oranlar Bingöl’de yüzde 70, Diyarbakır’da yüzde167, Hakkari’de yüzde 240, Mardin’de yüzde 91, Muş’ta yüzde 152 ve Şırnak’ta yüzde 95 olarak görülüyor."

İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel:

"TÜİK Temmuz 2017 ayı konut satış rakamlarına baktığımızda; bir önceki yılın aynı ayına göre satışların yüzde 42,4 artarak 115 bin 869 olduğunu görüyoruz. Bu artış; haziran ayındaki yüzde 8,1 oranındaki azalıştan sonra konut piyasasına ve yan ürün piyasalarına moral verdi.

Özelikle geçen temmuz ayındaki hain darbe girişiminin baz etkisi ve 2017 yılının başlarından beri yaşanan istikrarlı ekonomi politikaları, yükselişi destekleyen faktörler olarak görünüyor. Ayrıca Emlak Konut ve TOKİ tarafından düzenlenen ve özel sektörün de destek verdiği kampanya süreci piyasayı destekler nitelikte olmuştur.

Burada önemsenmesi gereken; ilk kez satılan konut rakamlarındaki artıştır, çünkü stokların erimesi bu satışlara bağlıdır. İlk kez satılan konut rakamları 2016 Temmuz ayına göre yüzde 42,6 artarak 53 bin 949 olmuştur.

Diğer taraftan planlı alanlar tip imar yönetmeliğinin 1 Ekim 2017 itibaren yürürlüğe girecek olması özellikle temmuz ayında arz miktarını artırmıştır. Yüzde 25 emsal hakkının kalkması inşaat firmalarını biran önce ruhsat almaya yönlendirmiştir.

Önümüzde kış sezonu göz önüne alındığında bankalar konut faiz oranlarını geriye çeker ve kampanyalar da devam ederse talep artışı kaçınılmaz olur. Böylece firmalar, 2017 dönemini beklentileri doğrultusunda kapatır."

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir:

"TÜİK’in açıkladığı Temmuz Ayı konut satış rakamları, geçtiğimiz haziran ayında mevsimsel nedenlerden ötürü başlayan gerilemenin yerini, hareketli bir dönemin aldığını gösteriyor.

Temmuz ayında geçtiğimiz yılın temmuz ayına göre yaşanan yüzde 42.4 oranındaki artışın yıl sonuna kadar ciddi bir ivme kazanacağını düşünüyoruz. Özellikle yaz tatilinin sona ermesi ve okulların açılmasıyla birlikte artan kampanyaların da katkısıyla sektörümüz de giderek artış gösteren rakamlardan bahsedeceğimizi söyleyebiliriz.

Konut sektörü her zaman yatırım araçları arasında ilk sırada, zirveyi kaptırmayan bir sektör olarak öne çıkıyor. Bu nedenle her zaman Türkiye’nin en önemli yatırım araçlarından biri konumunda bulunuyor. Hükümetimizin sağladığı desteklerle yükselişini sürdüren sektörümüz, ekonomimize sağladığı desteklede en çok kazandıran yatırım araçlarında zirvede yer alan konumunu koruyor. Her dönemde üreten ve istihdam sağlayan rolüyle de ekonomideki rolünü artırıyor."