EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

“Sektörde sorunların çözümü için kaynağına ineceğiz”

Bakan Kurum inşaat sektöründeki sorunların kaynağına ineceklerini ifade ederek sektörde hayata kazandırmayı planladıkları yeni düzenlemeleri anlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, inşaat sektöründe yaşanan her sorunun kaynağına ineceklerini ve bundan sonra finansmanı ve mesleki tecrübesi yeterli olmayan firmaların inşaatçı olamayacağını ifade etti.

Kentsel dönüşüm yasası ve imar planlarına ilişkin düzenlemelerin devreye gireceğini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, ‘bundan sonra herkes inşaatçı olamayacak’ dedi.

Sektörde hayata geçirmeyi planladıkları köklü değişimlerden de bahseden Bakan Kurum, herkesin inşaatçı olmasına izin verilmeyeceğini, finansman yapısı ve mesleki deneyimi yeterli düzeyde görülmeyen firmaların inşaat yapmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Finansman ve mesleki tecrübe bakımından yeterli görülmeyen firmaların sektöre girerek vatandaşları yarı yolda bıraktıklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, yapılan düzenleme ile vatandaşların mağduriyetlerinin ortadan kaldırılacağına vurgu yaptı.

İnşaat ruhsatı almak isteyen bir firmayı her bakımdan inceleyerek süreci yöneteceklerini söyleyen Kurum bundan sonraki süreçte 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası ve 3194 Sayılı İmar Kanunu'nda gerekli düzenlemeler devreye gireceğini açıkladı.

İnşaat sektöründe yaraları saran değil sorunu ortadan kaldıran çözümler üretmeye çalıştıklarını ifade eden Bakan Kurum, inşaat sektörünün Türkiye ekonomisine yüzde 20-25’lik katkısını kimsenin inkâr edemeyeceğini bu nedenle de ilgili bankalarla sektörün her zaman dinamik olması için çalıştıklarını söyledi.

Dar gelirli vatandaşlara yönelik 100 Günlük Eylem Planı’nda hedeflenen 30 bin konut üretiminin üzerinde üretim yapmayı planladıklarını söyleyen Kurum, sosyal konutta daha büyük ölçekli projelere imza atılacağının da altını çizdi.

Yatırımcıları korumaya yönelik düzenlemelerin de yolda olduğunu söyleyen Kurum, "Bir yatırımcı çalışmaya başlamış yarı yolda imar değişiyor. Bu birçok kesimin ortak sorunu. Biz bu konuda da önemli bir adım atacağız" şeklinde konuştu.