EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Sektör temsilcileri konut satış rakamlarını değerlendirdi

TÜİK 2018 Temmuz konut satış istatistiklerini açıkladı. Peki, inşaatın patronları konut satış istatistiklerini nasıl değerlendirdi?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan konut satış istatistiklerine ilişkin raporun temmuz ayına ilişkin verileri kamuoyuna duyuruldu. TÜİK raporundan edinilen bilgilere göre yabancı yatırımcıya konut satışları bir önceki aya kıyasla yüzde 65, 6 artış yaşayarak zirveyi gördü. İpotekli konut satışları ise temmuz ayında bir önceki ayın verilerine göre yüzde 21,2 oranında geriledi.

TÜİK 2018 Temmuz konut satış istatistiklerine ilişkin rapordan edinilen bilgiye göre, genel konut satışları yurt genelinde yüzde 6,9 artış kaydetti. Satılan toplam konut 123 bin 878 şeklinde tespit edildi.

Dolar fiyatlarının yükselmesiyle yabancı yatırımcı Türkiye’de yatırım yapmaya koştu. TÜİK Temmuz 2018 raporuna göre, yabancıya konut satışları yüzde 65,6 artış kaydetti. Kredili konut alımları ise yüzde 21,2 oranında geriledi. Peki, inşaat sektörünün liderleri konut satış istatistiklerine ilişkin temmuz ayı verilerini nasıl değerlendirdi? Cevabı haberimizde…

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık 2018 yılı Temmuz ayı konut satış istatistiklerine ilişkin açıklanan TÜİK raporu hakkında görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

“Kampanya konut satışlarına artış olarak yansıdı”

2018 Temmuz TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendiren Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, rapora ilişkin şunları kaydetti:

“Yılbaşından bu yana yaşanan durgunluğun ardından yaz mevsimi, sektörün hareketlendiği bir dönem olarak karşımıza çıkıyor. Yeni yatırımlar için elindeki konutları satma sürecindeki müteahhit firmalar, kendi imkanları dahilinde yürüttükleri kampanyalar ve ödeme kolaylıklarıyla konut alıcısına en uygun koşulları çıkarıyor. Buna, geçen ay sona eren konut kredilerini 0,98'e sabitleyen kampanya da eklendiğinde sonuç; konut satışlarına artış olarak yansıdı.

Yaz aylarının genel anlamda durgun geçtiğini düşündüğümüzde bile yerli konut alıcısının talebinde artış görüyoruz. Yurt dışı satışlarına baktığımızda ise; rakamlar umut verici ve sevindirici. Ortadoğulu yatırımcının yanı sıra yurtdışındaki vatandaşların yaz tatillerini Türkiye'de geçirmek üzere geldiği bu aylarda konut yatırımına da yöneldiklerini görüyoruz. Yabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili düzenlemelerde bazı rötuşların yapılması durumunda olası satış imkanlarının daha da artabileceğini düşünüyoruz. Sonuçta sektörün her zamanki gibi ekonominin lokomotifi olmaya devam edeceği konusunda beklentimiz devam ediyor. “

“Döviz artışı yabancı yatırımcının iştahını kabarttı”

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır,

“Konut sektörünün canlanması için hayata geçirilen kampanyaların ve kur artışının yabancıların alım iştahını da artırdığını görüyoruz. Son TÜİK verilerini hem yerli alıcı hem de yabancı alıcı açısından değerlendirdiğimizde artan bir ivmede olduğunu görüyoruz. Türkiye genelinde konut satışlarının artış trendinde olması olumlu bir durum. Bundan sonra da dönem dönem düzenlenen kampanyalar ve sağlanan destekler olursa sektör daha da hareketlenecek, stoklar eriyecek ve satışlar istenen seviyeye gelecek. Bunun sonrasında da yeni yatırımlar başlayacak.

Özellikle döviz kuru ve kredi faizler konusu önemli, dövizdeki hareketliliğin sona ermesi ve konut kredi faizlerinin yüzde 1'in altına inmesi halinde inşaat sektörü yine hakkettiği seviyeye gelecektir. Bizim işimizde kilit noktanın döviz ve faiz olduğu unutulmamalı, tedbirler bu yönde alınmalı. Kalıcı bir vergi düzenlemesi yapılarak, özellikle ilk konutunu alan kişiler için avantajlar sağlanması önemli.

“Konut yatırımında en önemli faktör kredi faiz oranları”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık,

“Türkiye genelinde konut satışlarının geldiği nokta sevindirici. Bu bize, yakın geçmişte yapılan kampanya ve desteklerin meyvelerini almaya başladığımızı gösteriyor. Özellikle konut kredilerinin düşürülmesinin konut satışları üzerinde büyük etkisi oldu. Konut kredisi faizleri konut yatırımı üzerinde en önemli etkiyi gösteren faktör. İlk dönemde insanlar yüzde 1,5 seviyelerinde olan konut kredisi faizleriyle alımlar yaparken, sonrasında ise yüzde 1’in altına düşmesiyle birlikte hep bu oranın altındaki rakamı bekler oldu.

Geçen mayıs ve haziran ayları arasında 0,98 kampanyası sonrasında geçen 1 aylık sürede 140 bin gibi ciddi bir konut satıldı. İnşaat sektörünün finansman kaynağına ihtiyacı var. Alınması gereken en önemli tedbir sıfır konut şartlarının yatırımcı için cazip hâle getirilmesi olmalıdır. Faizlerin yüzde 1’in altına inmesi kısa vadede hayata geçirilmeli, bu önlemler alınmazsa stokların erime hızı yavaş olacaktır.”