EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Sektör temsilcileri 'devlet katkılı konut hesabından' memnun

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Devlet katkılı konut hesabı' uygulamasını değerlendiren sektör temsilcileri, uygulamadan memnun olduklarını belirtti.

Bugün yürürlüğe giren uygulama ile: “Konut hesabı uygulamasıyla vatandaşların konut satın almaları için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20'ye varan oranda devlet katkısı sağlanacak. Söz konusu katkı 15 bin lirayı geçemeyecek.”

Devlet katkılı konut hesabı uygulamasını değerlendiren inşaat sektörü temsilcileri şöyle konuştu:

Orta ve alt gelir grubunun konut sahibi olması kolaylaşacak

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, "Vatandaşların konut almasını kolaylaştırmak için son dönemde birçok adım atıldı. Yeni başlayacak olan konut hesabı uygulamasıyla vatandaşların konut edinmek için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20’ye varan oranda devlet katkısı sağlanacak. Böylece devlet desteğiyle özellikle orta-alt gelir grubunda konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle konut sahibi olamayan vatandaşlarımıza yeni bir fırsat sunuluyor. Ev sahibi olmak isteyenler ile ilk evini alacak olanlar için motivasyon ve teşvik sağlanacak. İnşaat sektörü açısından değerlendirdiğimizde ise, nakit akışına olumlu etkiler sağlayacak. Konutta kredili alımlarla peşin alımlar arasında dengenin de sağlanacağını düşünüyoruz." dedi.

Hem gençler hem de sektör kazanacak

Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül, "Konut hesabı uygulaması dün itibari ile hayata geçirildi. Bu uygulamaya göre bankalarda konut hesabı açtıran ve en az 3 yıl hesaba para yatıran gençler ev almak istediğinde hesaplarında biriktirdikleri paranın yüzde 20’si kadar devletten yardım alabilecekler. Bu uygulamanın iki olumlu sonucu olacaktır; devlet bu uygulama ile maddi imkanları kısıtlı olan gençlerin geleceğini garanti altına almış olacak ki bu en önemlisi. Diğer yandan ev sahibi olmak isteyen gençler konuta olan talebi arttıracaktır. Bu talebin karşılamak için birçok yeni inşaat projesi hayata geçirilecektir. Konut hesabı uygulaması hem gelecek nesiller için hem de inşaat sektörü için oldukça önemli bir gelişmedir." dedi.

Teşviklerle konut talebi artacak

Mabco İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Başyazıcıoğlu, "Konut sahibi olmakta zorlanan vatandaşlar için oldukça faydalı bir uygulama olacak. Devletin, konut sahibi olmak isteyenlerin açtıkları birikim hesabına destek vermesi sektör ve vatandaş için gayet sevindirici. İnşaat firmalarının sıklıkla konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar için uyguladığı kampanya ve teşviklerden sonra devlet nezdinde böyle kuvvetli bir destek görmek oldukça olumlu bir tablo ortaya çıkaracak. Bu gibi teşviklerle konut talebi artacağı için biz konut sektörünün üreticilerinin arzı da daha fazla karşılık bulacaktır. Ancak gelecek dönemde destek, rayiç bedel ya da satış fiyatı üzerinden yüzde 20 destek şeklinde genişletilirse hem tüketicinin kazancı artacaktır hem de ülkemize vergi katkısı sağlayacaktır.

Dolayısıyla Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen gayrimenkul sektörü, yaşanan hareketlilikle birlikte pozisyonunu koruyarak ekonomiye katma değer sağlamaya devam edecektir." diye konuştu.

Ülkede yaşam kalitesini artıracak uygulama

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan ise, "Bu konu oldukça önemli çünkü küçük tasarrufların oluşmasını sağlayacağı için ülke ekonomisinde kartopu gibi devamlı büyüyen bir birikim meydana getirecektir.
Ülkede yaklaşık 19 milyon konutun yüzde 40’ının yenilenmesi gerekmektedir. Bu konutların büyük kısmında da dar gelirli yurttaşlar oturmakta ve konutlarını yenilemek için fon bulmakta sıkıntı çekmektedirler.

İşte bu sistem hem ülke ekonomisine tasarruf getirecek hem de konut yenileme ile kişilerin yaşam kalitesini artıracaktır. İlaveten inşaat sektörüne de artı bir hacim sağlayarak 250 civarında iş koluna yeni iş hacmi ekleyecektir." şeklinde görüş bildirdi.