EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Şekib Avdagiç: İmar Barışı’nda devlet süreyi 6 ay daha uzatmalı

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İmar Barışı uygulamasının 6 ay daha uzatılmasının doğru olacağını ifade etti. Hem vatandaş hem de devlet için kazanç olacağını belirtti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, 31 Ekim’de sona erecek İmar Barışı uygulamasının 6 ay daha uzatılmasının doğru olacağını ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un başvuru süresinin uzatılması yönündeki açıklamasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Şekib Avdagiç, sürenin uzatılması durumunda hem şimdiye kadar ödenen 5 milyar TL’lik başvuru bedelinin ikiye katlanacağını hem de bir sebepten dolayı başvuru yapamayan vatandaşların da başvuru da bulunabileceğini ifade etti.

13 milyon potansiyel müracaatın henüz 6 milyonunun gerçekleştiğini hatırlatan İTO Başkanı Şekib Avdagiç; “Kalan 7 milyona ulaşmak için devlet imarda barış elini 6 ay daha çekmemeli” ifadelerini kullandı.

TAKSİTLENDİRME VE ÖDEME KOLAYLIĞI SAYIYI ARTIRIR

İmar Barışı’nda 31 Aralık olan son ödeme tarihinin de gözden geçirmenin yararlı olacağını belirten İTO Başkanı Şekib Avdagiç; “Ticari binalarda İmar Barışı’na başvuru tutarları daha yüksek. Yaşanan süreci göz önünde bulundurduğumuzda sanayi üretimi yapılan yerler ve ticari binalarda İmar Barışı'nda taksitlendirme ve ödeme kolaylığına ihtiyaç duyuluyor. Gerekli düzenlemelerin yapılması durumunda başvuru sayısını da artıracaktır” dedi.

KDV VE TAPU HARCI İNDİRİMİ DEVAM ETMELİ

İmar Barışı’nın yanı sıra konut ve iş yeri satışında KDV ve tapu harcı indirimlerinin de devam etmesinin gerektiğini vurgulayan Şekib Avdagiç; “İş yerleri ve 150 metrekareden büyük konutlarda yüzde 8’e düşürülen KDV, 1 Kasım’da yeniden yüzde 18'e çıkacak. Yüzde 4'ten yüzde 3'e düşürülen tapu harcı avantajı devam ettirilmeli. İndirimlerin 31 Mart 2019'a kadar sürmesi, sektörün son zamanları yaşadığı sorunları aşmasına yardımcı olacak” değerlendirmesinde bulundu.