EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Şehirlerdeki imara kamu yararı ayarı

Düzenlemeyle kamu yararı gözetmeyen parsel bazlı plan değişiklerine izin verilmeyecek. Yerel yönetimlere, parçalı yerine ‘bütüncül’ bir planlama anlayışı yerleştirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yerel seçim manifestosunda imar ve kentsel dönüşüm konusunda önemli adımların sinyali verildi. Yeni Şafak’tan Fazlı Şahan’ın haberine göre; söz konusu bu adımların atılması için gerekli yasal düzenlemeleri için hazırlıklar başladı. İmar Kanunu, Kentsel Dönüşüm Yasası başta olmak üzere ikincil mevzuat dahil gözden geçirilecek.

Yasal düzenleme kapsamında, adalet ve hakkaniyet duygusunu zedeleyen şehir planlarının önüne geçilecek. Parsel bazlı yoğunluk artışlarının önüne geçilmesi, kamu yararı gözetmeyen parsel bazlı alan değişikliklerine izin verilmemesi için çalışmalar gerçekleştirilecek.

İZLEME DAHA ETKİN HALE GETİRİLECEK

Tüm bunların yanı sıra yapılaşma ve imar durumu değişikliklerinin şeffaflaşması sağlanacak. Daha önce belediyenin imar dairesinde askıya çıkarılan değişiklikler, muhtarlıklarda, ilan tabelalarında ve plan değişikliği yapılan arsa üzerinde halkla paylaşılacak. Ayrıca izleme ve değerlendirmeyi de daha etkin hale getirecek önlemler alınacak. Diğer yandan kentsel dönüşümde, gayrimenkul odaklı ve emsal artışına dayalı bir yaklaşımdan kurtulması da sağlanacak. Yatay şehirleşme kapsamında ise her şehirde pilot uygulamaların başlatılması hedefleniyor. Daha sonra ise yatay şehirleşme modeli tüm ülke genelinde yaygınlaştırılacak.