EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Şehir dışına taşınacak olan sanayi alanları millet bahçesine dönecek

Sanayi alanlarının şehir dışına taşınması ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Murat Kurum, bu alanların millet bahçelerine dönüştürüleceğini ifade etti.

Sanayi alanlarının şehir dışına taşınmasına ilişkin gerekli hazırlıkların yapıldığını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 81 ildeki sanayi alanlarını şehrin dışına taşımayı hedeflediklerini açıkladı. Gelecek nesillere daha planlı ve daha çevreci şehirler bırakmak istediklerini söyleyen Murat Kurum, şehir dışına taşınacak olan sanayi alanlarının millet bahçesine dönüştürüleceğini ifade etti.

Çalışmaların, ilk 100 günlük eylem planları çerçevesinde yürütüldüğünü belirten Bakan Kurum; “Bu plan çerçevesinde de şehrin merkezindeki sanayi alanlarını şehir dışına çıkaracağız. Böylece şehrin içindeki bu alanları da kent meydanına, millet bahçelerine, yeni kent merkezine, sosyal ve kültürel alanların olduğu yeni yaşam alanlarına dönüştüreceğiz. Bu noktada 81 ilimizi kapsayan bir çalışma başlattık” dedi.

Kentsel dönüşüm hakkında da açıklamalarda bulunan Murat Kurum, yıllık 300 bin bağımsız bölüm hedeflerinin olduğunu kaydetti. Bu bağımsız bölümlerin içinde öncelikli olarak tarihsel, kültürel alanların dönüşümü, şehrin içindeki sanayi alanlarının dönüşümü, bir de dönüşmesi gereken metruk ve deprem riski taşıyan binaların dönüşümünün söz konusu olduğunu söyleyen Bakan Kurum, 81 ilin şehir merkezindeki sanayi alanlarının şehrin dışındaki atıl hazine arazileri üzerinde yapılacak projelere taşımak suretiyle bu dönüşümleri gerçekleştirileceğini ifade etti. Kurum; “Bu dönüşümler ‘mekansal strateji planı’ kapsamında yapılacak. Gelecek nesillere bırakacağımız şehirler daha çevreci, planlı ve doğaya, çevreye daha fazla katkı veren projeler olacak” diye konuştu.