EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Sefer Altıoğlu küçük konut üretimi için çağrı yaptı

Sektöre küçük konut üretimi için çağrısında bulunan Mint İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, ihtiyaç fazlası büyüklükte konut üretiminin yapıldığını ifade etti.

Sektöre dair açıklamalarda bulunan Mint İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, gayrimenkul sektöründeki en önemli sorunun ihtiyaç fazlası büyüklükte konut üretimi ve enerji verimliliğinin göz ardı edilmesi olduğunu söyledi. Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; Sefer Altıoğlu, küçük konut üretimi için çağrıda bulundu.

BÜYÜK METREKARELİ EVLER ELDE KALDI

Türkiye'de konut pazarında ihtiyaca ve talebe göre konut üretilemediği, bundan dolayı da stok oluştuğu belirten Sefer Altıoğlu, büyük metrekareli evlerin son 3 yılda 50 milyar dolara yakın israfa yol açtığını ifade etti. Hane halkı sayısında ve doğurganlık oranında düşüş olduğunu vurgulayan Altıoğlu, bundan dolayı büyük metrekareli evlerin elde kaldığını açıkladı.

METREKARE DÜŞÜŞÜYLE KONUTTA TASARRUF

Türkiye’de ortalama konut büyüklüklerinin net 110-115 metrekare olduğunu söyleyen Sefer Altıoğlu; “Doğurganlık hızı 1960’dan günümüze 6.3’den 2.07’ye düştü. Aynı hızla giderse 2040’ta 1.22’ye düşecek. Hane halkı sayısı ise 1960’da 5.8’di, bugün 3.4’e geriledi. 2040’a kadar öngörülen rakam ise 2.3. Bundan dolayı biz 60-70 net metrekareye sahip konutlar üretmeliyiz” diye konuştu.

KONUTTA STOKLAR ERİYECEK

Konut stokunun yaklaşık 2 milyon olduğunu söyleyen Mint İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, 2018’de bekle-gör döneminin yaşandığını ifade etti ve ekledi: “Bu yılın ilk yarısında alınan inşaat ruhsatı yüzde 50 azaldı. 2018’in ikinci yarısını da katınca inşaat ruhsatlarında toplamda yüzde 60’lık bir düşüş bekliyoruz. Bu durum stokların azalmasını sağlayacak.”