EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Seçimden sonra konut fiyatlarının yükselmesi bekleniyor

Konut yatırımcısının aklında tek bir soru var. Seçimlerden konut fiyatlarının nasıl etkileneceği. Uzmanlar fiyatların artacağı yönünde fikir birliğine varıyor.

Konut sektörü 2018 yılının başından beri çok zor bir dönemin içinden geçiyor. Konut fiyatları ve konut satışları hızla gerilemeye başladı. Sektörde birçok firma iflas etti ya da iflasın eşiğine geldi. Birçok kentsel dönüşüm projesi tamamlanmadan bırakıldı. Bu karamsar ortamın seçimlerden sonra kazanılan istikrar ortamıyla birlikte konut sektörünü yeniden canlandırması bekleniyor.

Gayrimenkul uzmanları konut fiyatlarının seçimlerden sonra kademeli olarak artış göstermeye başlayacağı konusunda fikir birliğine varmış durumda. Çünkü yüzde 20’lere varan inşaat maliyetleri bu sıkıntılı süreçte fiyatlara yansıtılmadı. Ancak seçimlerden sonra istikrar ortamının geri kazanılmasıyla birlikte kout yatırımcıları daha özgür davranacak ve konut fiyatlarında da kayıpların geri kazanılması için sektör temsilcileri tarafından yavaş yavaş fiyat artışları yapılacak.

Konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükseliyor oluşu, Euro ve dolardaki ani dalgalanmalar nedeniyle konut yatırımcısı kısa vadede konuta para yatırma fikrinden uzaklaştı. Konut satın almak isteyen vatandaşlar da konut kredisi faiz oranlarının ani yükselişi nedeniyle konut satın almaktan kısa vadede vazgeçti. Bir de üstüne gerilemeye başlayan fiyatları takibe alan kontu alıcılarında oluşan ‘bekle ve gör’ anlayışı nedeniyle konut sektörü sıkıntılı bir döneme girmiş oldu.

24 Haziran 2018 seçimlerinin ardından kaybedilen istikrar ortamının yeniden kazanılması ve bu durumun konuta olan yatırımı artırması bekleniyor. Sektörde yeniden oluşan canlılık da uzun süredir fiyat artışına gitmeyen ve artan inşaat maliyetleri ile birlikte konut fiyatlarında artışa neden olacak.

Gayrimenkul uzmanları tarafından seçimlerin ardından konut fiyatlarında kademeli bir şekilde artış yaşanacağı tahmin ediliyor.