EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

“Seçimden sonra konut fiyatları en az yüzde 15 artacak”

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, konut fiyatlarında seçimlerden sonra artan inşaat maliyetleri doğrultusunda en az yüzde 15 zam olacağını söyledi.

İnşaat sektörü temsilcileri her fırsatta konut satın almak için en uygun dönemde olunduğunu ve seçimden sonra konut fiyatlarının artan maliyetler doğrultusunda yükseleceğini dile getiriyor.

Konut sektöründeki önemli isimler konut fiyatlarının 24 Haziran seçimlerinden sonra yükseleceğini ve konut satın almak için şu an en uygun zaman dilimi olduğunu söylüyorlar. Döviz kurlarında meydana gelen ani yükselişler ev satın almanın maliyetlerini yükseltiyor. Buna ek olarak

2018 yılının başından beri çimento yüzde 10 oranında, beton yüzde 15, demir ise yaklaşık yüzde 40 oranında zam aldı. Betona önümüzdeki ay ve ondan sonraki ayda da en yüzde 10 oranında yeniden zam geleceği tahmin ediliyor.

İnşaatta kullanılan temel malzemelerin sürekli pahalılaşması inşaat sektöründeki üreticileri de zora sokuyor. Konut satın almak isteyen tüketiciler de konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi ve gayrimenkul fiyatlarının özellikle büyük şehirlerde sürekli artış göstermesi nedeniyle konut alma fikrinden uzaklaşıyorlar.

Dündar: “Konut satışları geriliyor ancak konut üretim maliyetleri sürekli yükseliyor”

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, konut piyasasında satışların yavaşlamasına rağmen, inşaat maliyetlerinin engellenemez bir şekilde yükseldiğini belirtti. Betona, bir yüzde 10 artışın daha gelebileceği yönünde kendilerine haber geldiğini ifade eden Dündar, “Hangi fatura dönemi olur bilmiyoruz ancak, mayıs-haziranda olabilir” şeklinde konuştu.

İnşaat maliyetlerindeki artışların nedeni olarak da döviz kurlarındaki oynaklığı gösteren Dündar, maliyetlerdeki artışları konut fiyatlarına yansıtmamaya çalıştıklarını ve seçim sonrasında piyasadaki durgunluğun ortadan kalkması durumunda maliyetlerin artışları doğrultusunda konut fiyatlarına gelecek zammın en az yüzde 15 oranında olacağının altını çizdi.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri konut fiyatlarının 24 Haziran 2018 seçimlerinden sonra artan maliyetler doğrultusunda yükselmeye başlayacağı konusunda ortak bir görüş içinde.