EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Satın almak istediğiniz konut krediye uygun mu?

Konut kredisi kullanarak konut satın almak istiyorsunuz. Peki satın almak istediğiniz konut krediye uygun mu? Krediye uygun konutların özellikleri neler? İşte cevabı...

Türkiye'de özellikle orta ve dar grubuna ait aileler konut kredisi kullanarak konut satın almayı tercih ediyor. Sürekli artış gösteren nüfus ve gayrimenkul fiyatları nedeniyle konut satın alabilmenin en kolay yollarından bir tanesi de kredi faiz oranlarının yüksekliğine rağmen hala daha konut kredisi kullanmak. Ancak konut kredisi herkese verilmiyor ve her konut kredi kullanmak için uygun özelliklerde olmayabiliyor. Peki, konut kredisine uygun konutların özellikleri neledir? Konut kredisi başvurusunda bulunan bir vatandaş da ne gibi özellikler aranır? Kimlere konut kredisi verilmez? Ve tabi ki kimlerin konut kredisi kullanabilmesi daha kolay ve mümkündir? Tüm bu soruları sizler için aynıtladık!

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olmak hala daha konut satın almanın en kolay ve en hızlı yollarından bir tanesi. Özellikle dar ve orta gelir sınıfında yer alan vatandaşlar bir konut sahibi olabilmek için konut kredisi kullanıyor. Yakın zamanda konut kredisi başvurusunda bulunmayı düşünüyorsanız bu haberi mutlaka okuyun! Çünkü her konut için kredi verilmiyor ve her vatandaş da konut kredisi kullanamıyor.

Konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşların ekonomik durumu, sigortalılık süresi, kredi notu, konutun krediye uygunluğu gibi birçok alanda yeterlilik göstermesi gerekiyor. Bir de konut kredisi kullanılamayacak durumlar var.

Konutla ilgili engelli durumlar

Bazı konutla ilgili durumlar konut kredisi kullanmak için engelleyici olabiliyor. Satın almak istediğiniz konutun yüzde 80 oranında tamamlanmış olması, tapuda mesken olarak geçmesi, kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusunun olması, tapuda haciz olmaması, konut kredisi ile alıma uyumlu olduğunu gösterir. Bu şartları karşılamayan konutlarda ise konut kredisi kullanmanız mümkün değildir.

Konutun birinci dereceden akrabaya ait olmasından doğan engelli durumlar

Yukarıda sayılanlara ek olarak konutun yer aldığı apartmana ait otopark, bodrum gibi ortak alanların da tapuya dahil olması durumu ve dubleks olarak görülen konutların ayrılarak iki farklı kapı ile iki farklı konuta çevrilmiş olması durumu da konut kredisi kullanmak için uygun olmayan durumlar arasında yer alıyor. Bu engellerden herhangi birini bulundurmayan konutlar krediye uygun durumda demektir.
Konut kredisi başvurularında kredi için başvurduğunuz evin kime ait olduğu da konut kredisi kullanmak için önemli. Başvurduğunuz ev birinci dereceden akrabanıza aitse de konut kredisi kullanmanız mümkün değildir.

Kredi için başvuran kişinin kendisi ile ilgili engelleyici durumlar

Konut kredisi almak isteyen kişiden beklenen ilk koşul ise kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olması. Bankalardan kredi çekebilmek için maaş bordosu ve devam etmekte olan sigortanız ile ilgili bir belgeye sahip olmanız gerekmektedir. Kredi notu da bankalar tarafından bir kişiye kredi verilip verilmemesi hususunda çok büyük önem arz etmektedir. Konut kredisi almak için başvuruda bulunduğunuz zaman da kredi notunuzun yüksek olması, kredi alma ihtimalinizi de arttırır.