Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Sarıyer’de yer alan yüzlerce gecekonduya İmar Barışı şoku

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sarıyer’deki kaçak yapıların İmar Barışı kapsamında yıkım kararının devam edeceğini duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Sarıyer’de yer alan yüzlerce gecekondu için karar verdi. Bakanlıktan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İstanbul Valiliği’ne gönderilen yazıda, İmar Barışı kapsamında verilen yapı kayıt belgesiyle iptal edilen yıkım kararlarının, 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nu kapsamadığı ve yıkım kararlarının devam ettiği belirtildi. Sarıyer Belediyesi, İmar Barışı Kanunu kapsamında 2960 sayılı Boğaziçi İmar Kanunun 13. maddesi kapsamında kaçak yapılar hakkında alınan yıkım kararlarının iptaline dair ifade yer almayınca konu ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görüşünü istemişti.

Sarıyer Manşet’te yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün Sarıyer Belediyesi’ne gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Ruhsatsız/ruhsat ve eklerine aykırı yapılar hakkında 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nun 13’üncü maddesi uyarınca verilen yıkım kararları 3194 sayılı İmar Kanunun geçici 16’ıncı maddesi kapsamında kalmadığından aksine bir yargı kararı bulunmadıkça iptal edilmeyeceği ve 2960 sayılı kanun kapsamında verilen yıkım kararları doğrultusunda idaresince yıkım işlemlerine devam edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.”

Karar kapsamında İmar Barışı başvurusu yaptığı halde yapı kayıt belgesi alan yüzlerce gecekonduya ait daha önce alınan yıkım kararları devam edecek. Sarıyer Belediye Meclisi’nin bu mahallelerin mülkiyet sorununun çözümüne yönelik meclisten çıkarttığı imar planları ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin gündemine alınmadan geri gönderilmişti.