EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Sahte vekaletle satışın önüne geçiliyor

Tapu ile Noterler Birliği arasında protokol imzalandı. Kurulan ortak altyapı sayesinde sahte vekaletle satışların önüne geçilebilecek.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Noterler Birliği arasında protokol imzalandı. Tapu dairelerinde sahte vekaletle mülk satışını önlemek için harekete geçen iki kurum, ortak bir altyapı oluşturdu. Hürriyet Gazetesi’nden Eray Görgülü’nün haberine göre; oluşturulan altyapıyla satış sırasında tapu görevlisi vekaletin sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anında görüp müdahale edebilecek.

KURUMLAR ARASI PROTOKOL İMZALANDI

Yeni uygulama hakkında bilgi veren Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin; tapu dairelerindeki sahtecilik olaylarını önlemek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’yle veri paylaşımına yönelik bir protokol imzaladıklarını ifade etti.

Noterlik bilgi sistemini kurduktan sonra noterlerde yapılan işlemlerin merkezde toplanmasını sağladıklarını söyleyen Dursun Cin, “Ülke dışında 200 konsoloslukta yapılan bütün işlemler anlık olarak bir merkezde toplanıyor. Sistem ile birlikte Hannover’de verilen vekalet, 2 dakika içerisinde Türkiye’nin her yerinden görülebilir hale geldi. Bir adım öteye giderek bunun için karşılıklı teyit mekanizmasını geliştirdik. Şu an birçok kurumla bunu yapıyoruz” şeklinde konuştu.

VEKALETİN DOĞRULUĞU TESPİT EDİLECEK

Dursun Cin, tapu dairelerinde yaşanan sahtecilik olaylarını, yeni sistemle önlemiş olacaklarını ifade etti. Sistemin karşılıklı teyit mekanizması ile çalıştığını belirten Cin; “Tapu diyor ki; ‘A kişisi bana vekaletle mülk satışı için başvurdu. Bu vekaletin doğru olup olmadığını teyit etmem lazım. Kurulan ortak altyapı ile birlikte tapu görevlisi Noter Bilgi Sistemi’ne girecek. Böylece vekaletin doğruluğunu tespit edebilecek” dedi.