EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Sağlam konutlar atıl beklerken riskli binalarda yaşıyoruz

Gayrimenkul Borsası Y.K. Başdanışmanı Lütfi Altun, vatandaşların yaşadığı binalarda yeterli oranda güçlendirme olmadığını söyledi.

İstanbul’un kalbine etki eden depremler, 17 Ağustos’tan bugüne kadar yapılan hazırlıkları ve alınan/alınmayan önlemlerle ilgili tartışmaları bir kez daha gündeme getirdi. Türkiye’nin başta İstanbul olmak üzere radikal kararlar alması gerektiğini dile getiren GABORAS Gayrimenkul Borsası Y.K. Başdanışmanı Lütfi Altun; “1999’dan sonra deprem gerçeğini daha iyi anlaşılmıştı. Pek çok kamu binası güçlendirildi. Ancak kamu binalarında yapılan güçlendirme çalışmalarına, vatandaşların yaşadığı binalarda yeterli oranda rastlanmamaktadır. Bu konunun çözümü için yapımı tamamlanmış veya tamamlanmak üzere olan boş konut stoklarının, riskli binalarda bulunan vatandaşların konutlarıyla takasının acilen gündeme gelmesi gerekmektedir. Sağlam konutlar atıl durumda beklerken, riskli konutlarda insanların yaşamına devam etmesi kabul edilemez bir durumdur.

İstanbul, Bina Yaşı Haritası (GABORAS – 2019)

1 MİLYON KİŞİ YÜKSEK RİSK ALTINDA

İstanbul depreminin ardından zemin yapısı ve binaların yaşını inceleyerek risk haritasını çıkartıldı. Belirlenen bölgelerde 429 bin konut hem zemin hem de yapı olarak öncelikli müdahale alanları içerisinde kalmaktadır. ‘Öncelikli müdahale alanı’ olarak tanımlanan bu alanlarda 1 milyon 401 bin kişi yaşıyor. Riskli olarak görülen alanlarda yeni yapılan binalar ve zemin yapısı daha az riskli olan mahalleler de mevcut. Bölgenin tümüne baktığımızda ise 6.3 milyon kişi ve 2 milyon 536 bin bina mevcut.

“FAY HATTI TARTIŞMALARINI AŞMALIYIZ”

Türkiye’nin 17 Ağustos’tan bugüne geçen 20 yıllık süreçte çok ciddi çalışmalar yaptığını dile getiren Gayrimenkul Borsası Y.K. Başdanışmanı Lütfi Altun, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından JICA, Deprem Master Planı gibi pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çıktılar arasında zemin deprem durum puanlaması yer alıyor. Gayrimenkul Borsası olarak zemin deprem durumu kötü olan ve 1999 yılından önce inşa edilen binaların tespitini gerçekleştirdik. Bu bölgeler ‘Öncelikli Müdahale Alanı’ ilan edilebilir.

İstanbul’da Zemin Deprem Puanı Düşük ve Bina Yaşı Yüksek Bölgeler – Öncelikli Müdahale Alanları – (GABORAS 2019)

İstanbul’da hali hazırda 250 binin üzerinde tamamlanmış 1. el boş konut stoğu, yaklaşık 250 bin seviyelerinde iskân aşamasına gelmemiş, tamamlanmak üzere olan konut stoğu var. Tespit edilen bölgelerde risk alanında 110 kilometrekarelik alanda bulunan 4 milyondan fazla vatandaş yaşamaktadır. İstanbul’da depremden korunmak için böylesi bir fırsat varken fay hattı tartışmalarını bir kenara bırakıp konuya yoğunlaşmak gerekir” diye konuştu.

“EKSİ FAİZLİ KONUT KREDİLERİ TANIMLANMALI”

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Dijital AR-GE üssünde değer tespitlerini anlık dâhil tüm bilimsel yöntemlerle hızlandırarak saptayabilme teknolojisinin hazır olduğunu sözlerine ekleyen Altun, “Yüksek teknoloji gücü ve yetişmiş mevcut profesyonel iş gücünden maksimum verimle yararlanarak oluşturulan dijital yerel ağları katarak büyük bir önemle eğilmekteyiz. İvedilikle yapılacak bir çalışma ile inşaat sektörünün dar boğaza girmesi ile oluşan 1. el ve 2. el satılık konutlardan sağlam olanlarla deprem riskli mülklerin menkulleştirilip takas edilmesiyle soruna kalıcı bir çözüm elde edebiliriz’ dedi.

Zemin Deprem Durumu Kötü Olan İlçelerde
Yeni Bina & Eski Bina Fiyat Farkı

Eski Bina

Yeni Bina

ORAN

Avcılar

2.350 ₺

3.705 ₺

58,0%

Bayrampaşa

1.665 ₺

2.620 ₺

57,4%

Bakırköy

7.695 ₺

11.195 ₺

45,5%

Bahçelievler

2.812 ₺

4.020 ₺

43,0%

Bağcılar

2.137 ₺

3.051 ₺

42,8%

Güngören

3.066 ₺

4.339 ₺

41,5%

Küçükçekmece

2.474 ₺

3.322 ₺

34,3%

Fatih

4.065 ₺

5.322 ₺

30,9%

Zeytinburnu

3.460 ₺

4.389 ₺

26,8%

İstanbul Geneli

3.913 ₺

4.882 ₺

24,8%

Bankaların, sigorta şirketlerinin, kredi garanti fonu benzeri takas garanti fonu gibi yapılarının bu sürece dâhil edilmesi zorunludur. Öyle ki, riskli olarak tespit edilen yerlerde yaşayan vatandaşlara eksi faizli konut kredilerinin sağlanması süreci hızlandıracaktır. Vatandaşın gayrimenkullerinin değeri Gayrimenkul Borsası sistemleri üzerinden anlık olarak tespit edilmektedir. Dönüşüm çalışmaları içerisindeki vatandaşlar İstanbul’daki mevcut stoğa yönlendirilecek ve GABORAS altyapısı ile takas işlemleri süreci yönetilmesinde ciddi katkı sağlayacaktır.

BAŞAKŞEHİR – İKİTELLİ ÖRNEĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı görevini sürdürdüğü süreçte hem depreme hazırlık hem de planlama alanında önemli örnekler ortaya koyduğunu dile getiren Altun, “O dönemde ilk takas ve mülk transferi mevcut gecekondu dokusunu yeni şehir dokusuyla değiştiren Başakşehir – İkitelli uygulamasıdır. Depreme hazırlık odaklı sosyal amaçlı bir uygulamadır ve günümüz için de önemli bir örnektir” dedi.